Változatos lehet
A hüvelyváladék szerepe vitathatatlan, segítségével ürülnek ki az elhalt sejtek és a kórokozók is, így jelentősen csökkenthető a fertőzések kockázata. A normális hüvelyváladék színben, állagban, szagban és mennyiségben is változatos lehet, elsősorban a menstruációs ciklustól függően (a természetes családtervezési módszerek egyik lényeges eleme például a hüvelyváladék megfigyelése, melynek segítségével jól megállapítható, mikor van egy nőnek peteérése), terhesség vagy szoptatás idején.
Hüvelyi váladékozás során célszerű mielőbb orvoshoz fordulni
Mi okozza, ha abnormális?<br /><br />
Az abnormális hüvelyi váladékozást a hüvelyi baktériumflóra érzékeny egyensúlyának a felborulása okozza. A baktériumflóra sérülését (és az esetleges kórokozók elszaporodását) sok minden okozhatja: gyógyszerek (antibiotikumok, szteroidok, fogamzásgátlók), bakteriális vaginózis, chlamydia, gonorrhea, cukorbetegség, gyulladásos betegséggel, gombás fertőzések, sőt daganatos betegségek is.
Hogyan kezelhető?<br /><br />
A kezelőorvosunknak mondjuk el, mikor kezdődött a váladékozás, mennyire erős, van-e valamilyen jellegzetes szaga (bűzös vagy halra emlékeztető), illetve színe a váladéknak (barnás, sárgás, fehér, szürke, zöldes), változott-e az állaga (túrós, darabos, habos). Be kell számolnunk egyéb kísérőtünetekről, így a viszketésről, medencetáji fájdalomról, vizelési nehézségekről is, illetve arról, hogy élünk-e szexuális életet, illetve ha egynél több szexuális partnerünk volt a közelmúltban. Szükség esetén kenetet vesz, és laboratóriumi vizsgálatot rendel el. Az abnormális váladékozás általában gyógyszeres kezeléssel vagy hüvelytablettával, illetve más egyéb hüvelyi készítményekkel is kezelhető.