Hüvelyi folyással orvoshoz kell fordulni!

Sok nőnek fel sem tűnik, ha kissé megváltozik hüvelyi folyása, mások pedig a tünetek ellenére sem tesznek semmit, hogy múljon a kellemetlen érzés. A bakteriális vaginózis például kezeletlenül számos szövődménnyel járhat.

Minden nőnek van valamennyi hüvelyi folyása, mely normális esetben, egészséges pH-egyensúly esetén a nyálkahártya átlátszó váladékából keletkezik. Az átlagosnál nagyobb mértékű váladék termelődik azonban valamilyen fertőzés esetén, tüszőrepedéskor és terhesség idején, illetve nemi izgalom hatására.

Eltolódó pH

Ha valamilyen oknál fogva (elhúzódó menstruáció, gyakori irrigálás, antibiotikumos kezelés stb.) a hüvelyben levő tejsavbaktériumok száma lecsökken, és a pH-szint megemelkedik, akkor szaporodnak el a "káros" baktériumok. Ennek az állapotnak az orvosi neve a bakteriális vaginózis (BV).

Tünetek, melyek a baktériumok jelenlétére utalnak

A bakteriális vaginózis fő tünete rendszerint a szürkésfehér folyás, amelynek gyakran kellemetlen, halra emlékeztető szaga van. A folyás intenzívebbé válik a menstruációt és a szexuális együttlétet követően, a kellemetlen szag pedig a szexuális együttlét közben válik még észrevehetőbbé. Egyéb jel még a hüvelyi diszkomfortérzés és irritáció. Nehezíti a diagnózist, hogy sok esetben a baktériumok jelenléte nem is okoz tüneteket.

A kezelés menete

Az orvos alapos vizsgálat és kenetvétel (tenyésztés) után állapítja meg, hogy mi okozza a panaszokat, és ha a leletek baktériumokat mutatnak ki a hüvelyben, akkor antibiotikumot rendel el. Ez lehet tabletta vagy hüvelykrém is. Gyakori jelenség azonban, hogy néhány héttel az antibiotikumos kezelés után sok nőnél visszatérnek korábbi tünetei. Ennek elkerülésére a kezelés alatt és után is minden kiegészítő terápiával a hüvelyi flóra egyensúlyának helyreállítására kell törekedni, például tejsavat és glikogént tartalmazó hüvelygél, vagy laktobacillusokat tartalmazó egyéb készítmények használatával.

Önálló kezelésként - az antibiotikummal azonos hatásfokúan - tejsavat és glikogént tartalmazó hüvelygél is alkalmazható, ami vény nélkül kapható, bárki számára elérhető a pontos diagnózis után.

Mi történik, ha nem kezelem a BV-t?

Az újabb kutatások azt mutatják, hogy a hüvely fertőzések elleni védelme lecsökken BV-ben, és ez megnöveli a HIV (AIDS vírus), és egyéb szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát, továbbá emelkedik a kismedencei gyulladások előfordulásának valószínűsége. Várandós nőknél a bakteriális vaginózis jelentős komplikációt okozhat: vetélést, koraszülést, korai burokrepedést. A szövődmények előfordulásának valószínűsége a nőgyógyászati műtéten átesett nők körében is magasabb.

Hüvelyi folyással orvoshoz kell fordulni!
Hüvelyi folyással orvoshoz kell fordulni!

A kismedencei gyulladás erős alhasi fájdalommal jár, és a már említett bő hüvelyfolyás mellett jelentkezhet teltségérzés, hólyagtáji görcsölés vizeletürítéskor, esetleg sugárzó fájdalom és magas láz. Ennek kezelése már jóval hosszabb és komplikáltabb (kombinált antibiotikum, legalább két héten át), sőt akár kórházi ellátásra is szorulnak az érintettek.

A kismedencei gyulladások azonban nem múlnak el maradéktalanul a gyógyulás után sem, sajnos lehetnek hosszú távú következményeik is. Ha ráadásul valaki több gyulladásos megbetegedésből is meggyógyult már, könnyen előfordulhat, hogy petevezetékének fala megvastagodott, a petevezeték csatornáját bélelő hengerhám károsodott, ezáltal pedig akár el is záródott (részben vagy teljesen). A lezárt petevezeték meddőséghez, méhen kívüli terhesség kialakulásához vezethet.

Éppen ezért bármilyen panaszunk is van, a házi kísérletezgetés, ilyen-olyan irrigálás helyett minden esetben forduljunk nőgyógyászunkhoz, aki biztos diagnózist ad, aminek birtokában a célzott kezelés időveszteség és a szövődmények kialakulásának kockázata nélkül segít.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra