Nem minden nő éli meg egyformán a terhességét, nem mindenkinek van hányingere az elején, hangulatingadozásai vagy épp változik meg a hasa, melle, de azért valljuk be: többségünkkel fenekestül fordul fel a világ ilyenkor – és ez nem is nagyon marad abba, csak máshogyan. Na de nézzük az egyik tipikus tényszerű változást: a hormonális ingadozások és az immunrendszer működésének módosulása miatt a kismamák hajlamosabbak lehetnek különböző hüvelyfertőzésekre. Az egy dolog, hogy ezek igencsak kellemetlenek, de bizonyos esetekben komolyabb kockázatot jelenthetnek a magzat fejlődésére nézve. Nem kell megijedni, hiszen – szerencsére – ezt már kevesen tapasztalják meg, azonban aki beleesik ebbe a körbe, annak igencsak keserves tud lenni, emiatt érdemes ismerni mind a tüneteket, mind a megelőzési lehetőségeket. Nézzük tehát a leggyakoribb verziókat!
Hüvelyfertőzések terhesség alatt
Bakteriális vaginózis (BV)
A bakteriális vaginózis a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlyának felborulása miatt alakul ki. Tünetei közé tartozik a bőséges, szürkés-fehér hüvelyi folyás, kellemetlen, halszagú váladék, valamint viszketés vagy irritáció a hüvely területén. Kezelésére általában antibiotikumokat alkalmaznak, amelyeket orvos írhat fel, figyelembe véve a terhesség állapotát.
Gombás fertőzés (Candida)
A Candida albicans gomba túlszaporodása okozza, és gyakori a terhesség alatt a hormonális változások miatt. Tünetei közé tartozik az intenzív viszketés és égő érzés a hüvelyben és a szeméremtesten, sűrű, fehér, túrószerű hüvelyi váladék, valamint duzzanat és vörösség a nemi szervek környékén. Kezelése általában helyi gombaellenes készítményekkel történik, amelyeket orvos javasolhat.
Trichomoniasis
Ez egy szexuális úton terjedő parazitafertőzés, amely habos, zöldes-sárgás hüvelyi folyással, kellemetlen szaggal, viszketéssel és fájdalmas vizeléssel járhat. Kezelése antiparazitikus gyógyszerekkel történik, és fontos, hogy a szexuális partnert is kezeljék a fertőzés kiújulásának megelőzése érdekében.
A legfontosabb persze a pici egészsége. Sajnos a terhesség
alatti hüvelyfertőzések, különösen a kezeletlen bakteriális vaginózis,
növelhetik a koraszülés, az alacsony születési súly és a szülés utáni
fertőzések kockázatát. Ezért kiemelten fontos a tünetek észlelése esetén
mielőbb orvoshoz fordulni a megfelelő kezelés érdekében.
Megelőzési javaslatok
Az első jó hír az volt, hogy az ilyesmi korántsem mindenkit érint, a második az, hogy megelőzhető. Mindössze négy dologra kell odafigyelni ehhez:
· Megfelelő intim higiénia: Kerüljük az illatosított termékek használatát az intim területeken, és válasszunk kifejezetten erre a célra kifejlesztett, gyengéd tisztítószereket.
· Légáteresztő ruházat viselése: Viseljünk pamut alsóneműt és laza, jól szellőző ruházatot, hogy elkerüljük a nedves, meleg környezet kialakulását, amely kedvez a kórokozók elszaporodásának.
· Egészséges életmód: Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, mozogjunk rendszeresen, és kerüljük a stresszt, hogy támogassuk immunrendszerünk megfelelő működését.
· Szexuális úton terjedő fertőzések megelőzése is fontos (óvszer, monogámia)
· Rendszeres orvosi ellenőrzés: A terhesség alatt különösen fontos a rendszeres nőgyógyászati vizsgálat, hogy időben felismerjék és kezeljék az esetleges fertőzéseket.