Aggódjunk, ha nem jut eszünkbe egy-egy szó?

Bosszantó tud lenni, amikor valami miatt nem tudjuk kimondani a szót, amit akarunk, de nem kell aggódni a jelenség miatt.

Bárkivel megeshet, hogy beszéd közben egyszer csak nem jut eszébe a megfelelő szó, legyen az egyszerű vagy bonyolult kifejezés. Ahogy az IFLScience írja, a „nyelvem hegyén” jelenség vagy szindróma univerzális, minden nyelven ismert. Még jelnyelven is, ahol „ujjam hegyén” jelenségként emlegetik.

Több évtizede tartó kutatások ellenére még mindig nem tudjuk pontosan, hogy mi okozza a jelenséget. Az 1970-es és 80-as évekből származó korai elméletek szerint ez annak az eredménye lehet, hogy az agyunk először egy rossz, de fonológiailag hasonló szót választ ki. Az 1990-es évekre azonban az ezt az elképzelést alátámasztó eredményeket megkérdőjelezték, és a kutatók új magyarázatokat kerestek. Sokféle elmélet létezik a beszéd létrehozásával kapcsolatban, azonban abban egyetértenek a kutatók, hogy a nyelv használata egy komplex folyamat, számos olyan ponttal, ahol valami félre mehet.

nyelvem hegyén
Sokféle elmélet létezik a jelenség magyarázatára. Fotó: Getty Images

"„Bár az elméletek eltérnek egymástól, abban általában egyetértenek, hogy a beszélőknek több feldolgozási fázist kell végrehajtaniuk, mielőtt a szó artikulációja megkezdődik, és mire sikeresen megszólalnak” – olvasható egy 2016-os tanulmányban.

Ha ez a helyzet, akkor a „nyelvem hegyén” akkor következik be, amikor a folyamat első része – a megfelelő lemma, azaz absztrakt kifejezés kiválasztása – sikeresen befejeződik, de az utolsó rész, amikor a lemmát hangalakban akarjuk kifejezni, nem.

Ez az elmélet segít megmagyarázni, hogy miért emlékszünk néha egy szó „hangulatára”, vagy olyan részletekre, minthogy milyen betűvel kezdődik annak ellenére, hogy magát a szót nem tudjuk kiejteni. Az elmélet szerint ez annak az eredménye lenne, hogy a fonológiai kódolás csak részben fejeződött be.

Ugyanakkor az újabb kutatások szerint még ez is – az az érzés, hogy majdnem megvan a szó, de nem egészen – illúzió lehet.

Így tudjuk megtalálni a keresett szót

Bár a pontos oka nem ismert, vannak olyan technikák, amelyek segíthetnek ilyen esetben. 

Kétféle szavunk van, amelyek leggyakrabban a nyelvünk hegyére kerülnek, magyarázta Abrams 2017-ben: az olyan szavak, amelyeket csak ritkán használunk, és a tulajdonnevek. 

Éppen ezért, amíg nem felejtjük el a mindennapi tárgyak neveit, nem kell túlságosan aggódni a furcsa jelenség miatt. Igen, ezek gyakorisága az életkor előrehaladtával nőni fog, de nem, ez önmagában valószínűleg nem az Alzheimer-kór vagy a demencia jele. „Ha elfelejted, hogy egy tollat hogy hívnak, az probléma. De ha nem tudsz olyan szavakkal előállni, mint az abakusz vagy a mocsárállat, az teljesen normális” – áll a 2016-os tanulmányban. Ebben azt javasolják, hogy ne csak a kezdőbetűre koncentráljunk, hanem a kezdő szótagra inkább. Tehát ha tudjuk, hogy l betűvel kezdődik a szó, próbáljuk meg, hogy la, le, li, stb. az első szótag-e.

Idősebbeknek pedig érdemes lehet egy kicsit mással foglalkozniuk, és adjanak időt az agyuknak arra, hogy rájöjjön a megfelelő fonológiára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +13 °C

Nyugatról kelet felé frontális felhőzet és gyengülő csapadékzóna vonul át, reggel is jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Délelőttől délnyugat felől csökken a felhőzet, a legtöbb napsütés a Dél-Dunántúlon valószínű, de gomolyfelhők képződnek, amelyekből záporok előfordulhatnak, kis eséllyel az ég is megdörrenhet. A déli, délnyugati szél többfelé élénk, helyenként erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 19 és 25 fok között valószínű, inkább csak helyenként - az Északi-középhegységben és az Alföldön - lehet ennél kissé hűvösebb. Keleten a front érkezése előtt áll be a maximum. Fronthatással egyelőre nem kell számolnunk. Ezzel együtt a gyors melegedés miatt az arra érzékenyek körében melegfronti jellegű hatások jelentkezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra