Ezért dörzsöld a lábad, ha véletlen belerúgsz valamibe

Ha véletlenül megütjük magunkat valahol, rögtön odakapunk és dörzsölni kezdjük a bőrünket. Vajon hogyan segít ez enyhíteni a fellépő fájdalmat?

Aligha kell bárkinek is bemutatni azt a kínt, amelyet az ágy sarka okozhat például, ha véletlenül sípcsonttal belerúgunk éjszaka a mosdóba menet. Hasonlóképpen nagy fájdalommal jár, ha a könyökünket verjük be egy szekrény mellett forgolódva, vagy ha a homlokunk ütközik neki valaminek egy óvatlan mozdulatnál. Ilyenkor a legtöbb ember azonnal a sajgó tagjához kap, majd reflexszerűen dörzsölni kezdi azt. De miért csináljuk ezt? Tényleg lehetséges ilyen módon mérsékelni a fájdalmat?

lábfájdalom, lábdörzsölés
Egy-egy apró baleset után segíthet enyhíteni a fájdalmat, ha dörzsölgetjük a beütött területet. Fotó: Getty Images

Nos, az IFLScience cikke szerint a válasz röviden az, hogy igen, a dörzsölés tényleg képes elnyomni a fájdalmat. Az igazán izgalmas kérdés azonban nem is ez, hanem az, hogy minek köszönhetően történik mindez. E ponton pedig érdemes egy kicsit visszautazni az időben, méghozzá 1965-ig. Ekkor jelent meg ugyanis az a tanulmány Ronald Melzack és Patrick D. Wall tollából, amelyben új elméletüket bemutatva a szerzők jelentősen átalakították a fájdalomról alkotott tudományos ismereteinket. Ez volt az úgynevezett kapukontroll elmélet.

A simogatás gyorsabb, mint a fájdalom

Melzack és Wall teóriája szerint egy fájdalmas inger blokkolható fájdalmatlan ingerekkel, amelyeket az ezért felelős idegrostok hamarabb el tudnak juttatni a gerincvelőbe. A különböző ingereket ugyanis különböző idegek vezetik végig testünkön, egyszersmind más-más sebességgel. A tapintás és nyomás, jelen esetben tehát a dörzsölés ingerét például Aβ típusú rostok közvetítik, méghozzá meglehetősen gyorsan, óránként 386 kilométeres sebességgel. Eközben a tompa és a hő okozta fájdalom érzőrostjai az előbbieknél lényegesen lassabb C típusú rostok, amelyek csupán 3,2 kilométer/órás sebességgel vezetik a jeleket.

A kezdeti fájdalom még gyors
Az éles, nyilalló fájdalmat a C rostoknál gyorsabb, de az Aβ rostoknál lassabb Aδ rostok vezetik. Ha például kalapáccsal az ujjunkra ütünk, akkor a kezdeti erős fájdalom az Aδ rostok közvetítésével jut el a központi idegrendszerbe, míg az azt követő zsibogás a C rostok révén.

Amikor a kétféle idegrost egyszerre aktiválódik, mert elkezdjük dörzsölgetni az éppen előtte beütött sípcsontunkat, az Aβ rostok jelei gyorsabban elérik a gerincvelőt – azon belül is a hátsó szarvat –, ahol ennek hatására az ingerület továbbadásáért felelős interneuronok lezárják a fájdalomérzetért felelős jelek útját. Leegyszerűsítve tehát a bőr nyomkodása, dörzsölése keltette ingerek képesek kioltani a fájdalmat azáltal, hogy gyorsabb és hatékonyabb ellenlábasként útját állják az idegrendszerben. Persze nem mellékes szempont az sem, hogy a gyors cselekvés valamelyest eleve elvonja figyelmünket a sérülésről, de ugyanígy a kapukontroll elmélet szerepe is meghatározó abban, hogy miért tudjuk ilyen egyszerűen csillapítani a fájdalmat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől a Dunántúlon, valamint északkelet felől - lassabb ütemben - az ország keleti harmadán tovább szakadozik, csökken a felhőzet. Eközben azonban erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és leginkább a középső országrészben, emellett a Dunántúlon helyenként kialakulhatnak délután záporok, jégdara záporok, hózáporok, utóbbiak mentén átmenetileg kifehéredhet a táj. Az északias szél egyre nagyobb területen megerősödik, főként az északkeleti országrészben, illetve néhol az Észak-Dunántúlon viharossá fokozódik, majd késő délutántól elkezd veszíteni az erejéből. A legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 10 fok között alakul. Késő estére többnyire -3 és +5 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteo: hidegfront, hózápor és viharos szél nehezíti a hétfőt

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra