Zuhanyzás: van, akinek napi három sem elég

Kinek van ideje egy jó kis lazításra a fürdőkádban? Szinte senkinek - derül ki abból a közvélemény-kutatásból, mely szerint a fürdés szokása kihalóban van. Az emberek csupán tíz százaléka merül bele a kádba naponta, a felük pedig soha nem fürdik kádban.

Ráadásul a fürdőzőknek is több mint a fele kényeztetés vagy relaxáció gyanánt alkalmazza a kádban fürdést, nem alapvető tisztálkodás céljából. A kutatók kimutatták, hogy a britek közel húsz százaléka csak négyszer, vagy ennél is ritkábban mosakodik hetente. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a brit népesség körében javuló tendencia tapasztalható a fürdés terén; az idős emberek mosakodnak a legritkábban.

A Manchesteri, az Edinburgh-i, a Lancasteri és a Southamptoni Egyetemek kutatói 1 802 ember megkérdezése alapján derítették ki, hogy a többség manapság mindennap zuhanyozik. A kádban fürdés és a kendővel mosakodás ideje szinte teljesen lejárt. Az eredmények azt mutatják, hogy az emberek mindössze 29 százaléka mosakodik kendővel, de ezt is csupán a napi zuhanyzás kiegészítéseként teszik, nem pedig helyette.

Sokan lemondanak a kádban fürdésről. Fotó: Europress

Annak ellenére azonban, hogy a gyakori mosdás egészségesnek tűnhet, negatív következményekkel is járhat az egészségünkre nézve. Dr. Alison Browne, a Manchesteri Egyetem szakértője így nyilatkozott a felmérés eredményeiről: "Kutatásunk azt mutatja, hogy manapság az emberek közel háromnegyede legalább naponta egyszer fürdik vagy zuhanyozik. A társadalmunk elindult a hipertisztaság útján. Ha azonban a naponta egynél gyakoribb zuhanyzás divatja elharapózik az egész népesség körében, annak súlyos következményei lesznek az energia- és vízfelhasználásra, valamint a közegészségügyre is. Természetesen nagyon fontos a kézmosás , de a kutatók egyre többször figyelmeztetnek arra, hogy a túlzásba vitt higiénia számos káros egészségügyi következménnyel, például az autoimmun betegségek és más hasonló rendellenességek elterjedésével járhat.

A britek körülbelül 30 százaléka naponta többször zuhanyozik. Ezek az emberek általában sokat sportolnak, vagy egyszerűen élvezik a zuhanyzás folyamatát. A leggyakoribb azonban még mindig a napi egyszeri fürdés vagy zuhanyzás: a népesség 40 százaléka ebbe a csoportba tartozik.

A hideg kádfürdő serkenti a keringést, javítja az anyagcsere folyamatát és erősíti az idegrendszert. Ugyanakkor csak óvatosan kell alkalmazni, mert megterheli a szívet és a keringést, így a szívbetegeknek nem is szabad kísérletezni vele, csak szakszerű felügyelet mellett. Sokkal gyakrabban alkalmazzuk a meleg fürdőt: a 36-38 fokos vízben hosszasabban lehet időzni, a javaslat szerint minimum 10-20 percet. A meleg kádfürdőt lehet a legeredményesebben gyógynövényes fürdőként használni, de maga a meleg víz is alkalmas a vérkeringés serkentésére, így a szervezet ellenálló-képességének növelésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra