Rákkeltő anyag lehet a szappanban

Még mindig számos triklozán-tartalmú kozmetikum van forgalomban annak ellenére, hogy annak egészségkárosító hatását több tanulmány igazolta. Több kutatás is a bélflórára tett negatív hatásairól számol be.

A triklozánt a hetvenes évek elejétől kezdték el használni világszerte, annak antibakteriális és tartósító hatása miatt. Felhasználása igen széleskörű: tusfürdőkben, dezodorokban, szájvízben, fogkrémben is megtalálható, valamint ha egy nyilvános mosdó fertőtlenítő szappanját használjuk, úgy nagy valószínűséggel kapcsolatba kerülünk a triklozánnal.

Körülbelül háromnegyede a termékeknek kozmetikai jellegű, de bizonyos textíliák és élelmiszerek esetében is használják ezt a szert - annak ellenére, hogy egészségkárosító hatása már ismert. Állatkísérletek során már igazolták, hogy a triklozán endokrin diszruptorként zavarja a hormonális működést, allergiás reakciókat vált ki, sőt a máj rákosodását is okozhatja. Az EU-s szabályozással szinkronban ezért Magyarországon is fel kell tüntetni a kozmetikumokon, ha tartalmazza ezt az adalékot. Érdemes hát megvizsgálni fogkrémünket, tusfürdőnket vagy dezodorunkat!

Káros és még felesleges is

A kutatási eredmények a triklozán gyomorban végzett romboló hatására hívták fel a figyelmet. Állatkísérletek során vizsgálták, hogy a triklozán milyen hatással van az emésztőrendszer mikrobiom közösségére - ez a gyomorban lévő hasznos baktériumok, szimbionta és patogén mikroorganizmusok alkotta ökológiai rendszer. Az Oregon Állami Egyetem kutatói 45 zebrahal étkéhez adták a kérdéses adalékot, majd egyhetes fogyasztás után megvizsgálták a szervezetüket. Mivel ez az állat gyorsan nő és szaporodik, a benne lévő folyamatokat az emberi léptékhez képest gyorsítva figyelhetik meg. A néhány napos kísérlet során jelentős pusztítást végzett az adalék a zebrahalak gyomrában lévő mikrobiom rendszerben.

Tusfürdőkben, szájvízben és fogkrémben is megtalálható a veszélyes adalék

Tusfürdőkben, szájvízben és fogkrémben is megtalálható a veszélyes adalék

Egy korábbi kutatás már azt is bizonyította, hogy az antibakteriális szappanok semmivel sem hatékonyabbak a hagyományosnál. Az ideális kézmosási idő 20 másodperc (ezt az Egészségügyi Világszervezet állapította meg), melynek ideje alatt a triklozán-tartalmú antibakteriális szappan sem tüntet el több baktériumot a kézről, mint az egyszerű szappan-víz kombináció. Használata így nem csak egészségkárosító, de tulajdonképpen teljesen felesleges is.

Forrás: Time

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra