Szervezetünk jelzései: így ismerhetjük fel a kalciumhiányt!

A kalciumhiány távolról sem ott kezdődik, hogy a csontritkulás diagnózisát az orvosi papírjainkra írják. Évekkel, sőt évtizedekkel korábban már találkozhatunk a kalciumhiány miatt kialakult problémáinkkal. Pontosan melyek lehetnek ezek?

Naponta legalább 1.000 mg, azaz egy teljes gramm kalciumra lenne szükségünk a nemzetközi és a hazai ajánlások szerint. Feltéve, ha egészséges fiatal nők vagy férfiak vagyunk, mert idősebb korban még tovább, egészen 1.300 mg-ig emelkedik az ajánlás. A felmérések azonban teljesen más képet mutatnak: átlagos bevitelünk mindössze 650-720 mg környékén mozog, azaz körülbelül egyharmadával kevesebb a szükségesnél. A legtöbb mikrotápanyag, így a kalcium hiányának sincsenek erős, jellegzetes tünetei az enyhébb esetekben, de nem is marad rejtve a probléma, ha jól odafigyelünk rá. Milyen jelek, tünetek hívhatják fel figyelmünket a kalcium hiányára?

Nézzen a (kalciumhiány) körmére!

Töredezik a körme? Többek között ez is utalhat kalciumhiányra, így akár pár másodperc alatt felfedezhetők az enyhe kalciumhiány tünetei. A körmök töredezettsége mellett a fénytelenségük, illetve a rajtuk megjelenő fehér foltok is segíthetnek az öndiagnózis felállításában. Ez utóbbit amúgy köröm rétegei közé került levegő okozza, és kialakulásában szerepet játszhat még a vashiány is.

Szervezetünk jelzései: így ismerhetjük fel a kalciumhiányt!
Szervezetünk jelzései: így ismerhetjük fel a kalciumhiányt!

A haj is megszenvedheti a kalcium hiányát: fénytelenné, szárazzá, töredezővé válhat. A bőre pedig foltokban, eleinte kisebb, majd később nagyobb területeken hámlásnak indulhat - ilyenkor is gondoljon a kalciumpótlásra!

Az idegeinkre mehet

Mivel a kalcium fontos szerepet játszik az idegrendszer működésében, az ingerületek közvetítésében, nem meglepő, hogy a hiánytünetek között szép számmal találunk idegi jellegűeket is. A legtöbbünknek van talán már kellemetlen élménye az izomgörcsökkel kapcsolatban: valamelyik végtagunk izmai fájdalmas, feszítő görcsbe rándulva jelezhetik a kalcium hiányát. Előfordulhat ez alvás közben, de leggyakrabban mozgás, tornagyakorlatok közben léphet fel.

Ha fokozottan zsibbadékonynak érzi végtagjait, netán a szokottnál álmosabb, aluszékonyabb, talán csak a kalcium hiányzik az étrendjéből. Egyen sok tejterméket, vagy ha nem szereti ezeket, gondoskodjon a pótlásról más formából, lehet, hogy napokon belül jobban érzi majd magát.

A szíve is ezért repes...

A kalcium számos funkciója közül néhány a vérnyomáshoz, a szív- és keringési rendszer megfelelő működéséhez kapcsolódik. Hiánya így ezen a téren is jelentkezhet: a vérnyomás ingadozása, esetleg magassá válása mögött néha a kalciumhiány is felfedezhető. Szintén gyanakodhatunk, ha hirtelen enyhébb szívritmuszavaraink támadnak, netán fizikai megerőltetés nélkül erősebben ver a szívünk egy-két percig. Súlyosabb esetekben a véralvadás zavara is felléphet.

Erre fáj a fogunk is

A fogak jelentős része kalcium, a reklámokban oly gyakran és szívesen kiemelt fluor csak a felszínüket borító zománc keménységnek kialakításában játszik szerepet. Ennek ellenére a kalciumhiány nem vezet közvetlenül fogromláshoz, ám közvetve igen. Mivel a fog is élő szövet, folyamatosan átépül a belső szerkezete, melyben természetesen nem mellékes a szervezet kalciumellátottsága. A kalciumban szegény fogszövet olyan, mint a csontritkulásos ember csontjai: porózus, könnyen törik. Enyhe fizikai hatásra is összeroppanhatnak hát a kalciumhiány miatt a fogaink, de a fogszuvasodás is gyorsabban terjed a megfogyatkozott állományban, mintha bőségesesen el lennénk látva kalciummal.

Számoljon! Kalkulálja ki, mennyi kalciumra van szüksége naponta!

A csontok pedig csak ritkulnak

Ha gyakran van csonttörése és / vagy eltört csontjai lassan gyógyulnak, biztos lehet abban, hogy évek óta kalciumhiányosan táplálkozik. Ilyenkor még jó eséllyel megelőzheti, vagy évekkel kitolhatja a súlyosabb problémák jelentkezését, ha megfelelő figyelmet fordít a kalciumpótlásra.

A tartós kalciumhiány jelenlegi ismereteink szerint egyetlen betegségben jelenik meg: ez a csontritkulás , más néven az oszteoporózis. Ennek kialakulását a hosszan, akár évtizedeken át tartó kalciumhiányos táplálkozás mellett más tényezők is befolyásolják, például ilyenek a hormonális hatások. Ám a szakértők jelenleg egyetértenek abban, hogy a betegség alapja a kalciumhiány, amely visszafordíthatatlan folyamatokat indít el. Ennek során a csontszövet úgy alakul át, hogy annak látszólagos szerkezete nem változik, ám a szilárdságát biztosító kalciumsók mennyisége erősen lecsökken, ezért a csontok már kis erőbehatásra is könnyen törnek, gyógyulásuk pedig hosszabban tart, mint normál esetben.

Nyugodt, békés öregkort szeretne? A kalcium ennek a jövőnek az egyik záloga lehet. Ne feledkezzen meg az egészséges táplálkozásról, sőt az esetleges kalciumpótlásról sem! Megéri!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult időre számíthatunk többfelé időszakos esővel, az északkeleti tájakon néhány záporral. A Dunántúlon élénk, az Észak-Dunántúlon helyenként erős lesz az északnyugati szél, Sopron környékén és a Bakonyban viharos lökések is előfordulhatnak. Másutt inkább csak időnként élénkülhet meg a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 13 fok között várható. Napközben továbbra is kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra