Élvezetes, de veszélyes is

A síelés olyan dinamikus mozgást igényel, amely szinte az összes izmot megdolgoztatja. Ez nem az a sportág, amelyet egyik napról a másikra meg lehet tanulni, de érdemes, és sosem késő kipróbálni, persze kornak és erőnlétnek megfelelően.

Aki síelni akar, annak el kell sajátítania az alapvető mozdulatokat, mozgássorokat és testtartásokat. Ehhez megfelelő fizikai állóképességre van szükség, mert ennek hiányában komoly sérüléseket szenvedhet el gyakorlás közben. Fontos, hogy jóval a tervezett sítúra előtt elkezdjen edzeni a jó erőnlét érdekében. Ennek része lehet a futás, a kerékpározás vagy az úszás, de lényeges a megfelelő táplálkozás is.

Rá kell készülni

Síeléskor legtöbben esés vagy ütközés miatt sérülnek meg, de a nagy hideg is okozhat komoly gondokat. A leggyakoribbak a térd, a kéz és a vállöv sérülései. A síbalesetek többsége azért következik be, mert a síző nem melegített be kellőképpen, félvállról vette szervezete felkészítését. Alapos átmozgatást, nyújtást követően jó esély van arra, hogy az ízületek, szalagok "csak" megnyúlnak, és nem szakadnak el egy rossz mozdulat következtében. A sérülések megelőzésére, de a korábban károsodott ízület kezelésére, rögzítésére is jól használhatók a különböző térd-, boka-, könyök- és csuklórögzítők.

Mit mutat a hőmérő?

A sportolás téli hidegben egyrészről kiváló egészséget és állóképességet igényel, másrészről pedig megfelelő felszerelést és ruházatot. Ezek híján könnyen meg lehet sérülni. Könnyű belátni, hogy amikor a kinti hőmérséklet fagypont körül vagy az alatt van, réteges, meleg öltözékre van szükségünk, hogy az izmok, ízületek és szalagok megfelelő hőmérsékletben dolgozhassanak. A rossz öltözék veszélyezteti az izmok, ízületek egészségi állapotát: erős igénybevétel esetén könnyen törhetnek, szakadhatnak.

Az ital nem melegít

Vannak, akik a bemelegítést kicsit másként értelmezik, mint a többség, és azt gondolják, hogy néhány feles vagy pár sör kellőképpen bemelegíti a szervezetet. Ezzel viszont éppen az ellenkezőjét érik el. Alkohol hatására reakcióik eltompulnak, szervezetük folyamatai megváltoznak. Sportolás előtt tehát ne fogyasszon alkoholt!

Erőlködni tilos

Ha valaki fáradtnak érzi magát, akkor álljon le, hagyja abba az intenzív mozgást. Komoly veszélyt rejt magában az, ha fáradt izomzattal és végtagokkal, kimerülten tovább erőlködik. Annak előbb-utóbb nagy valószínűséggel sérülés lesz az ára. A kipihent, friss szervezet viszont jól teljesít, és örömtelibbé válik a mozgás is.

Pályán kívül

A téli időjárás nemcsak a sípályán követel fokozott elővigyázatosságot. Baleseti forrás ilyenkor az utak, járdák síkossága. Főleg az idősebb korosztály számára jelentenek veszélyt a jeges, havas, latyakos járdák, utak. Az idősebbek egyensúlyérzéke, reflexei romlanak, így télen a síkos, csúszós felületeken könnyebben elcsúszhatnak. Helyzetükön csak ront, hogy a magasabb életévekkel gyakran együtt jár a csontritkulás is. Eleséskor leggyakrabban előforduló sérülések a csuklótáj, a könyök, a váll, a csípőtáj és a bokatáj törései. Téli síkos időben használjon recés talpú lábbelit, óvatosan, megfontoltan közlekedjen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra