Tünetek

A tünet olyan, a normálistól eltérő jelenség, amelyből az orvos, a beteg kikérdezését és vizsgálatokat követően képes felismerni a betegséget. A tünet lehet szubjektív vagy objektív. Előbbi nem más, mint amit a beteg panaszként észlel, az utóbbiakat az orvos mutatja ki. Általános tünet például a láz, a fájdalom, a fáradékonyság, a viszketés, a magas vérnyomás vagy a köhögés. Más tünetek egy adott betegségre inkább jellemzőek, mint például a hirtelen jelentkező rendkívül erős szegycsont táji fájdalom szívinfarktus esetén.

Kettős látás (Diplopia) tünetei és kezelése

Mi a kettős látás?

A kettős látás egy tünet: az emberek ugyanabból a dologból kettőt látnak, vagy pedig szellemképesen látják ugyanazt a tárgyat vagy személyt. A jelenségnek különböző szintjei vannak: előfordul, hogy a szellemkép csak minimális, de lehet jobban eltolódott és teljesen kettős is.

Tünetek

A kettős látás előfordulása

A kettős látás olyan tünet, amelyet sok betegség és hatás okozhat, emiatt gyakoriságát nem lehet meghatározni. Kettős látása bármelyik korosztálynak lehet, különbség egyedül abban van, hogy melyik korosztálynál mi áll gyakrabban a hátterében. A probléma tehát inkább a kísérőbetegségekhez köthető, mint a korosztályhoz.

A kettős látás diagnózisa

A kettős látás tényéről a betegek elmondása alapján szereznek tudomást az orvosok, a panasz kiváltó okát ezt követően kezdik keresni. Földerítéséhez ismerni kell, hogy a tünetek folyamatosak, hullámoznak, esetleg napszakonként váltakoznak-e. Fontos az is, hogy a kettős látás milyen irányba tekintéskor jelentkezik. Előfordul például, hogy csak akkor alakul ki, amikor a beteg valamilyen konkrét irányba tekint. Megesik, hogy egyből látszik, hogy a beteg egyik szeme nem tér ki valamilyen irányba: ilyenkor könnyen megállapítható, hogy ez a kettős látás oka. A konkrét ok feltárásához általában szükség van neurológiai, szemészeti és belgyógyászati vizsgálatra is, így a szakorvosoknak gyakran együtt kell működniük. A szemmozgásokat mindenképpen meg kell vizsgálni. Vannak módszerek és eszközök, amelyek speciális vizsgálatot is lehetővé tesznek. Ezeket akkor alkalmazzák, ha a szemmozgások vizsgálatából nem egyértelmű, hogy mi okozza a bajt. Adott esetben vizsgálni kell a szem üregét is. Belgyógyászati vizsgálatra pedig akkor van szükség, ha a szemészeti és a neurológiai vizsgálat alapján valószínűsítik, hogy belgyógyászati ok áll a háttérben.
Ideiglenes kettős látás alkoholfogyasztás hatására is kialakulhat
Ideiglenes kettős látás alkoholfogyasztás hatására is kialakulhat

A kettős látás okai és tünetei

A kettős látás mértéke nagyon különböző lehet: jelentkezhet egészen minimális szellemkép, amikor az egyik kép csak egészen kicsit csúszik el a másiktól, de lehet szó teljes kettős látásról is, amikor a látott kép duplikálódik, egyértelműen különválik. Ilyenkor az érintett egy helyett két ceruzát, ujjat vagy éppen embert lát. Mindig az a kép duplázódik meg, amelyikre a beteg éppen fókuszálni próbál.
A kettős látásnak számtalan oka lehet, de alapvetően két típusát különböztetjük meg.
  • Az egyik az úgynevezett egyszemes kettős látás, amelynél az érintettek egy szemmel látnak kettős képet. Ilyenkor a kép akkor is kettős, ha a másik szemet letakarják. Ennek a változatnak szemészeti okai vannak. Ilyen lehet az úgynevezett üvegtesti homály vagy a szürke hályog (katarakta), amelyeknél a homályos látást kettős látásként is megélhetik a betegek. Okozhat ilyesmit a beültetett lencse elmozdulása is.
  • A kettős látás másik típusa az úgynevezett két szemes kettős látás, ami főképp ideggyógyászati okokra vezethető vissza. Ilyen esetekben a kettős látás megszűnik, ha az egyik szemet letakarják - vagyis a panasz csak akkor jelentkezik, ha a beteg egyszerre néz a két szemével. A neurológiai okokra visszavezethető kettős látás kiváltó oka, hogy a két szem nem tud összehangoltan működni, mozogni. Ilyenkor a látott kép sem megfelelően érkezik meg az ideghártya pontjaira. Ehelyett az agyban két különböző kép vetülete jelenik meg.
A két szem összehangolt mozgása több ok miatt is zavart szenvedhet. Ilyen lehet a szemmozgató izmok gyengesége. Jó példa rá a miaszténia grávisz nevű autoimmun betegség, amelynél az ideg-izom közötti átmeneten a kommunikáció zavara miatt izomgyengeséggel járó epizódok alakulnak ki. Ennek következtében szintén jelentkezhet kettős látás. Az összehangolt mozgás zavarát olyan idegi eredetű probléma is okozhatja, amely a szemet beidegző ideget érinti. Ilyen lehet az egyes szemizmok bénulása, amely miatt a szem nem mozog megfelelően minden irányba.
Okozhatnak kettős látást a központi idegrendszer betegségei, így például a stroke vagy az agyi keringészavar, de eredményezhet ilyesmit fejsérülés vagy trauma is, ha az agyideg bénul. Lehet kiváltó ok még az agydaganat és a szklerózis multiplex is, de különböző fertőző és nem fertőző betegségek is okozhatják. A belgyógyászati kórképek közül leginkább a cukorbetegséget (itt a diabéteszt kísérő szénhidrátanyagcsere-zavarok okozzák a panaszt) és egyes endokrin betegségeket (például a pajzsmirigybetegségeket) kell kiemelni. Járhat kettős látással a kezeletlen magas vérnyomás, de okozhat kettős látást a szemüreg betegsége is. Ilyenkor valami a szemüregben mechanikusan akadályozza a szem mozgását. Ehhez a tünethez vezethet a részegség, illetve jelentkezhet kábítószerek és mérgezés hatására is. Végül a probléma gyógyszer mellékhatása is lehet.

A kettős látás kezelése

A két szemes kettős látásnál első körben tüneti kezelés történhet, ami az egyik szem letakarását jelenti. Ez azért jelent segítséget, mert hatására megszűnik a kettős látás, a letakart szem pedig kevésbé zavaró. A tényleges kezelés persze oki, megkezdéséhez viszont ki kell deríteni, hogy pontosan mi okozza a kettős látást. Az egyszemes kettős látást nem lehet tünetileg kezelni: csak az ok feltárását követően kezdődhet meg a tényleges terápia. Bizonyos esetekben szóba jöhet a szemizmokat célzó gyógyszeres kezelés, illetve a műtéti beavatkozás is.

A kettős látás gyógyulási esélyei

A kettős látás megszüntethetősége mindig attól függ, hogy maga a kiváltó ok hogyan és mennyire kezelhető, illetve gyógyítható. Ha például hátterében endokrin betegség áll, akkor annak kezelésével a kettős látás is megszüntethető. De ha, mondjuk, részegség, akkor a kettős látás már a kijózanodással elmúlik.

A kettős látás megelőzése

A kettős látást csak a hozzá vezető betegségek lehetőség szerinti elkerülésével, illetve ha már fennállnak, akkor megfelelő kezelésével lehet megelőzni.

A kettős látás szövődményei

A kettős látás hosszú távon fejfájáshoz, szédüléshez vezethet. Komolyabb szövődmények akkor lehetnek, ha a kettős látást okozó betegséget nem lehet gyógyítani. Ilyenkor munkaképtelenség állhat elő, az érintetteknek pedig együtt kell élniük a zavaró és fárasztó panasszal. A fáradékonyságot az okozza, hogy az agynak folyamatosan meg kell próbálnia korrigálni a látás hibáját. Továbbá balesetek is történhetnek, ha az érintettek látása nem megfelelő.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Vida Zsuzsanna PhD neurológus főorvosnak.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -1 °C

Túlnyomóan borult lesz az ég, az északkeleti határvidéken lehet vékonyabb, szakadozott a felhőtakaró. Számottevő csapadék nem lesz. A keleties szél gyenge vagy mérsékelt marad, de estétől Sopronnál a déli irányba forduló szelet már olykor élénk, erős széllökések is kísérhetik. Késő estére többnyire -2 és +3 fok közé hűl le a levegő. Szombaton várható a következő front.