Visszerek megelőzése: tornagyakorlatok, lábtorna

Akár megelőzni szeretnénk a visszereket, akár már a meglévő betegségen enyhíteni, a mozgásnak kiemelkedő szerepe van. Különösen az alsó végtagokat megmozgató sportok lehetnek előnyösek, de az egyszerű tornagyakorlatok is sokat segíthetnek!

A vénás keringésünkre nagy terhet ró az hosszan tartó ülés vagy állás, a változatlan pozíció miatt a lábunk a nap végére könnyen bedagadhat, elnehezülhet, fájhat. Sajnos egy idő után - ha ezeket a figyelmeztető jeleket figyelmen kívül hagyjuk - a visszerek teljesen elveszíthetik a rugalmasságukat, és könnyen visszérgyulladás vagy más súlyos szövődmény alakulhat ki.

A rendszeres mozgásnak, sportnak, tornának nagy szerepe van a betegség megelőzésében, a szövődmények elkerülésében, de még azoknak is érdemes elvégezni a gyakorlatokat, akiknek (még) nincsenek panaszaik, csak szeretnék felfrissíteni a lábaikat.

A mozgás ugyanis nemcsak az izmokat erősíti vagy fogyaszt, de az ereinknek és a kötőszöveteinknek is jót tesz. Segít felpezsdíteni a vérkeringést, ennek köszönhetően több oxigén és tápanyag jut a sejteknek, illetve az erek hatékonyabban szállítják el a sejtektől a salakanyagokat. Így a pangó vér gyorsabban távozik a lábakból, csökken a láb dagadása, a fájdalom és természetesen a súlyosabb következmények megjelenését is lelassíthatjuk vagy megelőzhetjük.

Egy-két gyakorlattal megelőzhetjük a visszerességet

Egy-két gyakorlattal megelőzhetjük a visszerességet

Az ideálisak azok a mozgásformák, melyek az alsó végtagokat mozgatják át: ilyen a séta, az úszás, a kerékpározás, sőt a tánc is! Azonban legyünk óvatosak, a túlzott terhelés legalább olyan káros, mint ha nem csinálunk semmit! Inkább lassan, fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a sporthoz. Az egyszerű gyakorlatsort érdemes minden este elővenni, így könnyíthetünk a lábainkon az egész napos kimerítő munka után!

Feküdjünk a hátunkra, a lábaink legyenek egymás mellett kinyújtva. Kezdjük a térdek összeszorításával, majd ellazításával. Ezután feszítsük le, majd hajlítsuk vissza a lábfejeket (pipa-spicc). A következő gyakorlatnál a lábujjainkat "karmoljuk" be, húzzuk össze, majd nyissuk ki, terpesszük szét. Minden gyakorlatot 5-10 alkalommal ismételjünk meg. Enyhén emeljük fel a lábainkat és körözzünk bokából a lábfejünkkel, legalább 10-10 alkalommal jobbra és balra.

A következő körben húzzuk fel térdbe a lábainkat, majd a bokáinkat egymás mellett tartva nyissuk ki, majd zárjuk vissza a térdeinket, ezt ismételjük meg 5-ször. Ha ezzel kész vagyunk, a térdeinket zárjuk össze és döntsük le jobbra, majd balra (5-5 alkalommal). A klasszikus biciklizés is jót tesz fáradt, elnehezült lábainknak! A következő gyakorlatsort nyújtott lábbal végezzük. Emeljük fel az egyik, majd a másik lábat, és előbb a magasban, majd emelés és visszatevés közben integessünk a lábfejünkkel (ezt 10-10 alkalommal ismételjük meg, a jobb és a bal lábbal egyaránt).

Gyakorlatok ülve

A munkahelyünkön vagy hosszú utazás alkalmával is érdemes egy-két tornagyakorlatot elvégezni. Néhány percet vesznek igénybe, mégis nagyon frissítő hatásuk lehet és a visszérbetegséget is megelőzhetjük a segítségükkel.

Üljünk egyenesen a széken, igyekezzünk minél jobban kihúzni magunkat. A lábainkat emeljük fel a padlóról. Körözzünk a nagylábujjunkkal, a lábfejünket pedig forgassuk kifelé, majd befelé. Legalább tízszer ismételjük! A felemelt lábainkkal biciklizhetünk is fél percet. Ne feledjünk el óránként néhány percre felállni, sétálgatni vagy akár helyben járni!

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
D-vitamin
Meglepő, melyik vitamin az emésztés rejtett támasza – Hiánya hamar panaszokat okoz
pajzsmirigy-alulműködés
Korai tünetek, hogy kevés hormont termel a pajzsmirigy – Erre figyelj nőként
hőségriasztás
Hivatalos: meghosszabbítják a hőségriasztást – Mikor lesz vége a kánikulának?
krónikus vénás elégtelenség
Jelek, hogy a láb vénái nem működnek megfelelően – Mutatjuk, mi a legelső tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +35 °C
Minimum: +16 °C

Általában napos, száraz idő várható, de hazánk északnyugati, északi felére időszakosan fátyolfelhők, illetve az északnyugati tájak fölé vastagabb felhők is érkezhetnek. Utóbbiakból a nyugati, északnyugati határvidéken néhány csapadékgóc nem kizárt. A déli, délnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon megélénkülhet.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 32 és 37 fok között alakul.Késő este többnyire 20 és 29 fok közötti értékekre számíthatunk. Hétfőn a légkörben zajló melegedés miatt melegfronti jellegű hatás érvényesül.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A horzsolásra hintőport kell szórni. Igaz vagy hamis? – Teszteld a sebkezelési tudásod! Bár egy kisebb sebet látszólag egyszerű ellátni, de könnyű hibázni is. Töltsd ki sebkezelési kvízünket, és derítsd ki, mennyire vagy tisztában az alapvető elsősegélynyújtási szabályokkal!
kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.