Lassan elfogynak a háziorvosok

Ma Magyarországon 331 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van. Ez már önmagában megdöbbentő, de 19 olyan település is van, ahol 13 éve nincs háziorvos. Ha ez így megy tovább, nem lesz, aki ellássa a magyar betegeket.

331 településen nincs orvos, kritikus a helyzet

Magyarországon 331 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van a legfrissebb adatok szerint. 19 településen 2005 óta tartósan betöltetlen a háziorvosi praxis. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezeken a helyeken egyáltalán nem látják el a betegeket, csak épp helyettesítéssel oldják meg a rendelést - írja cikkében a Pénzcentrum . Hogy kiderítsék, hogyan működik ez a mindennapokban, beszéltek egy Nógrád megyei háziorvossal, aki már jó pár éve helyettesít egy tartósan betöltetlen háziorvosi körzetben.

Arra a kérdésre, mi a helyzet, ha ő szeretne szabadságra menni, vagy betegség miatt esik ki a munkából, mégis ki látja el a betegeket, azt válaszolta, a környező településeken dolgozó háziorvosokkal segítenek egymásnak. "Ha az egyik kollégám szabadságra megy, és helyettesítem, akkor van olyan hét, hogy 3-4 körzetet látok el egyszerre" - mondta.

"Ez azt jelenti, hogy fizikailag is két külön helyen rendelek, két külön háziorvosi asszisztenssel dolgozom, két külön gépen, két külön számítógépes rendszert vezetek. Vagyis ha az én körzetembe tartozó beteg arra a rendelésre jön el, amelyet a másik körzetben, helyettesítő orvosként tartok, úgy tudom ellátni, ha előbb beviszem az adatait ambuláns betegként, ami pluszidő, hiszen alapvetően az ő adatai nincsenek a gépben. Nem is nekem kellemetlen ez, inkább a betegeknek" - mondta a doktornő. Azt is elárulta, amikor először meghirdették a háziorvos nélkül maradt praxist, még volt néhány jelentkező, igaz, egyik sem komoly, de az utóbbi években - tudomása szerint - nem is jelentkezik senki.

Így kevesebb idő jut egy betegre

Amikor én megyek szabadságra, már jó előre be szoktam jelenteni a betegeknek, és meg szoktam kérni őket, hogy tényleg csak akut problémával forduljanak a helyettesítő orvoshoz, tartósan fennálló, kezelés alatt álló problémával ne keressék fel - jegyezte meg.

Kész az egészségügy végrendelete, orvos, doktor, egészségügy, egészségügy betegellátás betegellátási rendszer orvoshiány orvosvándorlás praxis
Magyarországon 331 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van

A lap cikke szerint a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek száma hónapról hónapra is nő, ugyanis a júniusi adatok szerint "még csak" 320 településen volt tartósan betöltetlen a háziorvosi praxis, most viszont alig egy hónap alatt viszont ez a szám 11-el nőtt. Mint írják, eközben rengeteg nyugdíjazás előtt álló háziorvos is próbálja eladni praxisát, tele az internet hirdetésekkel. Az egyik nyugat-magyarországi településen fél éve hirdeti a praxist egy nyugdíjas korú háziorvos, aki kérte, hogy sem a települést, sem a nevét ne hozzuk nyilvánosságra. Azt mondta, a reális ár a praxisért nagyjából 10 millió forint lenne, de erről már rég lemondott.

Leginkább 40-50 év körüli orvosok jelentkeznek, sokan voltak, akik Kelet-Magyarországról szeretnének elköltözni. Igazán komoly érdeklődő viszont nem akadt - mondta szomorúan. Arra a kérdésre, hogy mégis mennyi bevételre számíthatna az, aki megvásárolná a praxist, azt mondta, nagyjából 1,5 millió forintra jön ki a havi bevétele. De arról nem szabad megfeledkezni, hogy ő mint vállalkozó ebből fizeti minden kiadását, beleértve a háziorvosi asszisztens fizetését, a takarítónőt, a könyvelőt, a szükséges eszközöket, a számítógépes rendszereket, stb.

A helyzet csak rosszabb lesz

Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye, hogyan lehet orvosolni a háziorvoshiányt, azt válaszolta, véleménye szerint nagy összevonások lesznek, 3-4 körzetet lát majd el egy jó esetben középkorú, rosszabb esetben idősebb orvos. Vagyis egyre kevesebb idő jut majd a betegekre, egyre rövidül a rendelési idő, és egyre leterheltebbek lesznek az orvosok.

A lap megkeresett egy másik, eladó praxist hirdető orvost is. Az ő nyilatkozata ide kattintva érhető el.

Hány orvos hiányzik Magyarországról? A hazai egészségügyben szinte minden szakma hiányszakma, mivel összesen 5000 orvos hiányzik - így nyilatkozott legutóbb Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Ennek ellenére 2018. március 2-án arról számoltunk be , hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem is tudja, hogy hány orvos és egészségügyi dolgozó hiányzik a kórházakból.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szemproblémák
Apró pöttyöket vagy úszó szálakat látsz a szemed előtt? Ez állhat a háttérben
elhízás
Fogyasztószerek Magyarországon: ez az 5 gyógyszer érhető el ma az elhízás ellen – Mutatjuk, mit tudnak
hasnyálmirigy
Ebből tudhatod, hogy a hasnyálmirigyed már nem sokáig bírja
rostbevitel
10 olcsó étel, amivel jó sok rostot vihetsz a szervezetbe – Ezek legyenek mindig a kamrában
fahéj
Ez a kedvelt ízesítő többet árthat, mint használ
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A Tiszántúlon délutánig még derült lesz az ég, másutt azonban északnyugat felől a fátyolfelhők felvonulását követően alacsonyabb szinteken is megvastagszik a felhőzet. Az ország északnyugati felén helyenként fordulhat elő jellemzően gyenge zápor. Az északnyugatira forduló szél a front környezetében megélénkül, az Észak-Dunántúlon átmenetileg meg is erősödik. A csúcshőmérséklet többnyire 15 és 18 fok között valószínű, de a Rábától nyugatra pár fokkal hűvösebb lesz, ott a maximum már délelőtt beállhat. Ma változékony, szeles idő várható záporokkal, miközben az orvosmeteorológiai helyzet viszonylag kedvező marad.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A lenyelt rágógumi évekig a gyomorban marad: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Számos tévhit és félreértés kering a köztudatban az emberi test működéséről és egészségünk megőrzéséről. Te felismernéd a leggyakoribb mítoszokat? Tedd próbára tudásod alábbi kvízünkben!
kvíz
Melyik állat nyelve hosszabb a testénél? – Teszteld a tudásod! Az állatvilág tele van meghökkentő érdekességekkel. Tudtad például, hogy egyes állatoknak több szívük is van, képesek átharapni egy koponyát, vagy akár a vízen is járni?