A legkorábbi időpontot kell adni a betegnek

Áprilistól megújul a kórházakban a várólisták rendszere. A cél, hogy a műtéti lehetőségeket kihasználva az intézményekben a lehető legkorábban operálják meg a betegeket.

Az új várólista rendszerrel kapcsolatban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója, Kiss Zsolt nyilatkozott az InfoRádiónak . "Ha egy kórházban heti tíz műtétet tudnak végezni, az az elvárás, hogy ezt a mennyiséget töltsék fel a várólistáról. A gyakorlat szerint azonban ez nem mindig történik így" - mondta Kiss Zsolt. Az áprilisban induló új rendszer szerint az egészségügyi intézményeknek lehetőleg a legkorábbi elérhető időpontot kell adnia a betegnek.

Büntetnék a hálapénzt elfogadó kórházakat - részletek !

Az új rendszer heti 8-9 műtétet tervez be, az akut műtétekre tartalékot képezve. Ha pedig egy beteget hátrébb vagy előrébb kívánnak sorolni, azt a rendszer nem engedi az orvos írásos indoklása nélkül. A vezérigazgató az is elmondta, hogy ha szakmailag indokolt a műtéti időpont áthelyezése, akkor nem jár érte szankció. Abban az esetben azonban szankcióra kell számítani, ha nem megfelelően rögzítették a tervezett időpontot, vagy nem jelezték, hogy elvégezték a műtétet.

Büntetik, ha nem a legkorábbi időpontot adják a betegnek
Büntetik, ha nem a legkorábbi időpontot adják a betegnek. Fotó: 123rf

De egy új szankcionálási elem is bekerült a rendszerbe: azt is büntetik, ha nem a legkorábbi időpontot adják a betegnek. "Ezzel az intézkedéssel az is elkerülhető, hogy az orvos hálapénzért cserébe korábbi időpontot tudjon biztosítani a beteg számára" - tette hozzá a főigazgató.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szemproblémák
Apró pöttyöket vagy úszó szálakat látsz a szemed előtt? Ez állhat a háttérben
Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
fahéj
Ez a kedvelt ízesítő többet árthat, mint használ
gluténmentes étrend
Így hat a külsődre, ha többé nem fogyasztasz glutént – Már néhány nap után is láthatod a különbséget
koleszterin
Ez a legjobb reggeli ital magas koleszterinszintre – kutatási eredmények alapján
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +4 °C

Csökken a felhőzet, késő estére a záporok is lecsengenek. Reggelre nagy területen kiderül az ég, de kisebb körzetekben maradnak felhősebb területek, és egy-egy kisebb zápor is előfordulhat. Párássá válik a levegő, foltokban köd is képződik. Mérsékelt marad a légmozgás.A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 1, 6 fok között, a vízpartokon, magasabban fekvő helyeken 6 fok felett alakul, de a fagyzugokban gyenge fagy is lehet. Csütörtökön sem várható fronthatás, ugyanakkor az enyhülő, tavaszias időjárás így is megterhelheti az arra érzékenyek szervezetét.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: vírus vagy baktérium? – Melyikre igazak az állítások? Teszteld a tudásod! A vírusok és baktériumok egyaránt okozhatnak fertőzéseket, mégis sok szempontból különböznek egymástól. Ismered a fő eltéréseket e kórokozók között? Teszteld tudásod kvízünkben!
kvíz
Kvíz: erre a 7 kérdésre csak valódi állatbarátok tudják a választ – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a hüllők valódi igényeit? Kvízünkben olyan gyakori tévhitekkel és fontos alapelvekkel találkozhatsz, amelyek még a tapasztalt gazdikat is próbára teszik.