A spárga (Asparagus officinalis) a liliomfélék családjába tartozik. Egy olyan tápanyagokban gazdag zöldség, amely nemcsak ízletes, de jelentős egészségügyi előnyöket is kínál szervezetünk számára. Az ókortól kezdve használják gyógyászati célokra, napjainkban pedig egyre népszerűbb a tudatos táplálkozást követők körében. A spárga zöld, fehér vagy lila színű változatban is elérhető, és mindegyik fajta gazdag antioxidánsokban, vitaminokban, valamint rostokban.
A spárgát nyersen is fogyaszthatod. Ennek ellenére a főzés segíthet növelni az antioxidánsok és tápanyagok mennyiségét, amelyeket a spárga fogyasztásából nyersz. Lássuk, miért érdemes beépíteni ezt a zöldséget mindennapi étrendünkbe.
Emésztőrendszeri előnyök
A spárga magas rosttartalmának köszönhetően jótékony hatással van az emésztésre. A benne található oldható és oldhatatlan rostok elősegítik a bélmozgást, megelőzik a székrekedést, valamint hozzájárulnak a bélflóra egyensúlyának fenntartásához. Az élelmi rost elengedhetetlen a jó emésztéshez. A spárga emellett természetes prebiotikumként működik: az inulin nevű rostfajta táplálja a jótékony baktériumokat, például a bifidobaktériumokat.
Sok tápanyag és vitamin, kevés kalória
A spárga alacsony kalóriatartalmú, de lenyűgöző tápanyagprofillal büszkélkedhet. Rendkívül gazdag folsavban (B9-vitamin). Emellett jelentős mennyiségű A-, C-, E- és K-vitamint is tartalmaz, melyek hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez, a bőr egészségéhez, a csontok megfelelő működéséhez és a véralvadáshoz.
Fél csésze, nagyjából 90 gramm spárga tápanyagtartalma:
- kalória: 20
- fehérje: 2,2 g
- zsír: 0,2 g
- rost: 1,8 g
- C-vitamin: a napi ajánlott bevitel 12 százaléka
- A-vitamin: a napi ajánlott bevitel 18 százaléka
- K-vitamin: a napi ajánlott bevitel 57 százaléka
- folsav: a napi ajánlott bevitel 34 százaléka
- kálium: a napi ajánlott bevitel 6 százaléka
- foszfor: a napi ajánlott bevitel 5 százaléka
- E-vitamin: a napi ajánlott bevitel 7 százaléka
Vízhajtó hatás
A spárga természetes vízhajtó, vagyis elősegíti a felesleges víz és nátrium kiürülését a szervezetből. E tulajdonságának köszönhetően hasznos lehet ödéma, magas vérnyomás vagy húgyúti problémák esetén. A benne található aszparagin nevű aminosav fokozza a vizeletképződést, ami elősegíti a méregtelenítést is.
Antioxidáns hatás
A spárgában található antioxidánsok – például glutation, flavonoidok és polifenolok – segítenek a szervezetben zajló oxidatív stressz csökkentésében. Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek segítenek megvédeni a sejteket a szabad gyökök és az oxidatív stressz káros hatásaitól. Az oxidatív stressz hozzájárul az öregedéshez, a krónikus gyulladásokhoz és számos betegséghez, így a rák kialakulásához is.
Különösen magas a spárga flavonoid-, kvercetin-, izoramnetin- és a kaempferoltartalma. Az antocianinok beviteléről kimutatták, hogy pozitív hatással van a szív egészségére, beleértve a szívbetegségek kockázatának csökkentését is.
Támogathatja az immunitást
Az immunrendszer felismeri és leküzdi a káros anyagokat és sejteket. A kutatások kimutatták, hogy a spárgakivonatok különböző módokon segíthetnek az immunitás fokozásában, például javíthatják a fehérvérsejtek aktivitását és az antitestek termelését.
A tanulmányok arra utalnak, hogy a spárgaszárak olyan baktériumellenes tulajdonságokkal is rendelkeznek, amelyek segíthetnek bizonyos fertőzések elleni védelemben. Például a kutatások kimutatták, hogy a spárgamaradványokból készült étkezési célra használt fóliák jó antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek az Escherichia coli és a Staphylococcus aureus baktériumokkal szemben.
Szív- és érrendszeri egészség
A spárgában található folsav, kálium és antioxidánsok előnyösen hatnak a szív egészségére. A kálium segít a vérnyomás szabályozásában, míg a folsav csökkenti a homociszteinszintet, amely magas érték esetén növelheti a szívbetegségek kockázatát.
Kutatások kimutatták, hogy a spárga segíthet csökkenteni a koleszterinszintet azáltal, hogy javítja az epesavak kötőképességét az emésztés során. Valójában úgy tűnik, hogy a spárga lényegesen nagyobb epesavkötő képességgel rendelkezik, mint más friss zöldségek, például a padlizsán, a mungóbab, a sárgarépa és a brokkoli.
Bizonyos állatkísérletek azt is kimutatták, hogy a spárga segíthet szabályozni a lipidanyagcserét, csökkenteni a koleszterinszintet, csökkenteni a vérnyomást és elősegíti a fogyást.
Segíthet csökkenteni a vércukorszintet
Allatkísérletek szerint a spárgakivonat segít csökkenteni a vércukorszintet cukorbeteg patkányoknál azáltal, hogy csökkenti a glükózt, a koleszterint és az oxidatív károsodást, miközben növeli az antioxidánsok aktivitását. Azonban további kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy a spárgában található mely anyagok felelősek ezekért a pozitív hatásokért, különösen az emberi szervezet szempontjából.
A spárga rendszeres fogyasztása számos pozitív hatással van a szervezetre. Támogatja az emésztést, erősíti az immunrendszert, hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez, miközben alacsony kalóriatartalma révén ideális része lehet egy egészségtudatos étrendnek. Fontos azonban a mértékletesség: túlzott fogyasztása – különösen nyersen – puffadást vagy vizeletszag-változást okozhat. Ezzel együtt a spárga értékes zöldség, amely helyet érdemel a kiegyensúlyozott étrendben.