A refluxbetegség

A reflux-betegségnek több súlyos szövődménye lehet, ezek egy része csak műtéttel kezelhető. Az életmód megváltoztatásával és a megfelelő gyógyszerekkel elkerülhetjük, hogy kés alá kelljen feküdnünk.

A reflux-betegség diagnosztizálása után az orvosnak és a páciensnek két fontos feladatot kell teljesíteniük: egyrészt a megfelelő gyógyszer kiválasztásával csökkenteni a fájdalmat, másrészt, az életmód megváltoztatásával hozzásegíteni a szervezetet a gyógyuláshoz. E két dolog együttesen ahhoz is hozzájárul, hogy ne romoljon tovább a beteg állapota; azaz, a reflux-betegségből ne alakuljon nyelőcsőfekély vagy nyelőcsőszűkület.

Gyógyszeres kezelési eljárások

A reflux-betegség kezelhető savlekötőkkel (savközömbösítőkkel), hisztaminreceptor-antagonistákat (H2-RA), protonpumpa-gátlókkal vagy prokinetikumokkal. A gyógyszereket vagy gyógyszer-kombinációkat a tünetek súlyossága alapján javasolják: máshogyan kell kezelni, ha valakinek csak havonta, kéthavonta ég a gyomra, és máshogyan azt, akinél már szinte állandósult a reflux-betegség .

A savközömbösítők, savlekötők semlegesítik a gyomorsavakat, így csökkentik a gyomorégés tüneteit. Gyors enyhülést nyújtanak, ám hosszú távon nem alkalmazhatóak. A hisztamin2-receptor antagonisták - röviden H2-RA-k - részben képesek gátolni a gyomor-nyálkahártya savtermelését.

A legkorszerűbb gyógyszerek közé tartoznak az úgynevezett protonpumpa-gátlók (PPI=Protonpump-Inhibitor). Ezek a szerek működése a gyomorsav termelődésének megakadályozásán alakul. Hatóanyagaik, amelyek a gyomornyálkahártya parietális sejtjeiben fejtik ki hatásukat, teljesen képesek gátolni a protonpumpának nevezett enzimcsoportot, ami a gyomor sósavtermelésének utolsó lépését, a hidrogénionok termelését végzi. Ezek a szerek gyorsan és hatékonyan enyhítik a nyelőcsői tüneteket, míg a nyelőcsövön kívüli panaszok enyhítéséhez nagyjából három hónapos kezelésre szükséges.

A protonpumpa-gátlókat érdemes kúraszerűen szedni, és időnként szünetet tartani a gyógyszer szedésében, mert olyannyira leállíthatják a gyomorsav termelését, hogy az már az egészséges emésztésre is hatással lehet.

Ha a protonpumpa-gátlókkal nem sikerül teljesen megszüntetni a tüneteket, a tápcsatorna mozgását javító és a nyelőcső szorosabb záródását elősegítő készítményekkel, az úgynevezett prokinetikumokkal lehet elérni a gyomortartalom gyorsabb továbbítását a bél felé, illetve azt, hogy a gyomorszáj tónustalansága miatt visszacsorogjon a gyomornedv a nyelőcsőbe.

Az előrehaladottabb nyelőcső-problémák, illetve a reflux-betegség miatt kialakult szövődmények (például a nyelőcső-gyulladás) kezelésére alkalmazzák a sucralfat-tartalmú szereket. Ezek a sérült nyálkahártyán vékony, védő filmréteget képezve védik azt a további irritációktól.

Az életmód megváltoztatása

A gyógyszeres kezelés előtt, illetve mellett természetesen elengedhetetlen az életmód átalakítása is. A reflux-betegség kialakulásában ugyanis az egészségtelen és rendszertelen étrend, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és az elhízás hatalmas szerepet játszik.

A gyógyulás elősegítésében, a szövődmények kialakulásának megelőzésében elengedhetetlen, hogy a reflux-betegséggyel küzdők (vagy éppen azok, akik szeretnék ezt megelőzni) tudatosabban állítsák össze az étrendjüket: a gyomor nyálkahártyáját izgató, zsíros, fűszeres vagy savas ételek helyett inkább a könnyű fogásokat kell előnyben részesíteni. Tartózkodni kell a túlevéstől is: inkább kis mennyiségeket együnk, de gyakrabban. A dohányzásról való leszokás , a testsúly csökkentése (különösen hasi elhízás esetén), a rendszeres mozgás is segíthet abban, hogy megelőzzük a reflux-betegség súlyosabbá válását.

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +15 °C

Általában erősen felhős lesz az ég, de hosszabb-rövidebb napos időszakok szinte mindenütt előfordulnak. Sok helyen, adott pontban akár többször is kialakulhat zápor, zivatar, utóbbiakat elsősorban felhőszakadás kísérheti. Szélerősödés csak zivatar környezetében lehet. Késő este 15 és 20 fok között alakul a hőmérséklet. Fronthatás továbbra sem várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra