Mikor kell gyógyszer a fogyáshoz?

Az elhízás nemcsak esztétikai probléma, hanem krónikus betegségek rizikófaktora is. A súlyfelesleg leadása éppen ezért rendkívül fontos egészségünk védelme szempontjából. Lássuk, milyen esetekben javasolt orvosi segítséget kérni a fogyáshoz, illetve mikor jöhet szóba gyógyszeres kezelés.

Az elhízás és a túlsúly globális probléma. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint világszerte 2,3 milliárd ember túlsúlyos, közel 700 millióan pedig elhízással élnek. Magyarországon a felnőtt lakosság közel kétharmada, 65 százaléka küzd valamilyen mértékű súlyproblémával. Az úgynevezett testtömegindex (BMI) az alábbi kategóriákat különbözteti meg annak alapján, hogy egy felnőtt testsúlya hogyan aránylik a testmagasságához.

  • Normál súly: 18,5-24,9 közötti BMI
  • Túlsúly: 25-29,9
  • I. fokú (enyhe) elhízás: 30-34,9
  • II. fokú (középsúlyos) elhízás: 35-39,9
  • III. fokú (súlyos) elhízás: 40 felett

Az elhízás az egyik legnagyobb egészségügyi probléma, hiszen számos komoly szövődményt okozhat: a többi között 2-es típusú cukorbetegséget, szív- és érrendszeri betegségeket, metabolikus szindrómát, hormonális zavarokat, de fokozza egyes rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát is – figyelmeztet dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa.

Hogyan kezelhető az elhízás?

A megfelelő ütemű és tartós fogyás elérése összetett folyamat. Szükséges hozzá életmódot váltani (megfelelő étrend, rendszeres fizikai aktivitás), amit érdemes olykor kiegészíteni pszichoterápiával (például kognitív viselkedésterápiával), valamint az orvos javasolhat különböző gyógyszereket is. Bizonyos esetekben sebészeti beavatkozások is indokoltak.

fogyókúrás gyógyszer, injekció, szemaglutid
Szükség esetén a fogyás gyógyszeresen is támogatható. Fotó: Getty Images

Az elsődleges mozzanat a diéta és a testmozgás – két olyan kitétel, amelytől az emberek a leginkább tartózkodni szoktak, mert sokakat a kényelem vezérel, emiatt nem szívesen változtatnak. Az elhízás kezelésére szolgáló gyógyszerek azonban önmagukban csak mérsékelt eredményt hoznak, ráadásul amint felhagy a beteg az alkalmazásukkal, visszajöhet a túlsúly, ha nincs mellette életmódváltás. Éppen ezért a megfelelő és tartós eredmény érdekében kombinálni kell ezeket módszereket. A megfelelő testsúlycsökkentő életmód kialakításában pedig nagy segítséget jelenthet az életmódorvoslás.

Milyen gyógyszerek segítik a fogyást?

Gyógyszeres kezelést általában 30-as BMI-érték felett javasolnak az orvosok, amikor már sem a diéta és mozgás, sem pedig a pszichés támogatás nem hozta meg a kívánt eredményt. Az elhízás kezelésére alkalmazott gyógyszerek fokozhatják a telítettségérzést, csökkenthetik a tápanyag-felszívódást, illetve felpörgethetik az anyagcserét.

Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) az alábbi öt gyógyszerhatóanyagot engedélyezi: orlisztát, fentermin-topiramát, naltrexon-bupropion, liraglutid és szemaglutid. Ezen hatóanyagok különböző módon hatnak, más utakon támogatják a fogyást. Érdemes tudni, hogy nem minden készítményt lehet hosszabb távon alkalmazni, ráadásul mellékhatásokkal is járhatnak, így mindenképp szigorúan követni kell az orvos utasításait a használatukat illetően.

Első lépés az orvosi kivizsgálás

Dr. Mutnéfalvy Zoltán azt tanácsolja, hogy ha nem megy a fogyás, érdemes még a gyógyszeres kezelés előtt ellenőriztetni bizonyos hormonjaink szintjét, ugyanis több endokrin betegség is okozhat elhízást és hátráltathatja a fogyást. Ilyen például az inzulinrezisztencia, az ösztrogéndominancia, a pajzsmirigy-alulműködés, valamint az olyan hormonok mennyiségének eltolódása, mint a DHEA, GH, ghrelin, kolecisztokinin, tesztoszteron. Ezeket érdemes ellenőriztetni. Ha ugyanis a szintjüket nem normalizáljuk először, úgy az alkalmazott terápiák hosszú távon sikertelenek maradhatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra