Ön tud fogat mosni?

A leggyakoribb hiányosságok között szerepel a napi két fogmosás elmaradása, illetve a fogtisztítás utáni öblögetés, amellyel lényegében azonnal lemossuk a fluorid által nyújtott védelmet - derült ki egy svéd kutatásból.

Pia Gabre, a Göteborg Egyetem munkatársa két vizsgálatot is elvégzett a fogmosási szokásokkal kapcsolatban, melybe több mint kétezer, különböző korosztályhoz tartozó svédet vont be. A kérdések közt szerepelt többek között, hogy ki mennyi ideig mossa a fogát, illetve mennyi fogkrémet használ, és kiderült, hogy meglepő módon csupán a lakosság tíz százaléka tisztítja megfelelő módon a fogait.

Amint arról Gabre professzor beszámolt, a svédek többsége csupán a társadalmi elvárások miatt mos fogat, illetve a friss lehelet érzéséért, nem pedig a fogaik védelmében. Legtöbbjük már gyerekként, a szüleitől tanulta meg a fogmosást, és hiába jutottak később hatékonyabb tisztítási technikák birtokába, továbbra is a jól berögzült, ám nem megfelelő módon mossák fogaikat.

A Brit Fogászok Szövetségének ajánlása szerint érdemes kisfejű fogkefét használni, mivel azzal könnyebben elérjük a különböző zugokat és réseket. A fel-le súrolás helyett inkább körkörös módon tisztítsuk fogainkat, és fordítsunk különös figyelmet a hátsó fogakra. A fogmosás naponta kétszer legalább két percig tartson, és a fogkrém tartalmazzon kellő mennyiségű fluoridot. A fogselyem használata is erősen ajánlott, mivel azzal a fogközökből is eltávolítható az ételmaradék.

Mivel a szerény eredmények ellenére a svédek 80 százaléka úgy véli, hogy tökéletes módon tartja karban fogazatát, a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a jövőben egyszerűbb, világosabb és könnyebben követhető fogmosási tanácsokkal és felvilágosító előadásokkal szükséges ellátni a lakosságot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra