Hónapokat kell várnunk egy fogászati időpontra

A koronavírus-járvány miatt tavaly két hónapra leállt Magyarországon a fogászati ellátás. Ennek hatását azonban azóta sem sikerült kihevernie a szektornak, feltorlódtak a betegek.

"A tavalyi kötelező, két hónapig tartó leállás óta nemcsak a magánellátásban, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által finanszírozott rendelőkben is feltorlódtak a betegek" - írta meg fogorvosok tapasztalatai alapján a Világgazdaság. Egy magánszolgáltató ügyvezető szájsebész-fogszakorvosa, Rónai András például arról beszélt, hogy naponta 40 beteget is ellátnak, nincs idő megállni.

fogászat, időpont, fogászati ellátás, magyar egészségügy, koronavírus
A járvány miatti korábbi leállások miatt hosszú várólisták alakultak ki.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

A járvány sok mindent átalakított

A koronavírus-járvány a fogászatokon is jelentősen megváltoztatta a betegellátást - ismertette Kivovics Péter, a fog- és szájbetegségek országos szakfelügyelő főorvosa. Elmondása szerint volt olyan időszak az elmúlt másfél évben, amikor csak sürgősségi ellátást biztosíthattak a fogászati rendelők. Mára ott tartunk, hogy a járvány előtti adatokhoz képest 20-30 százalékkal csökkent az orvos-beteg találkozók száma, és sokan még az éves szűrővizsgálatokat is kihagyják, mert félnek a megfertőződéstől. Aki pedig mégis elmenne egy vizsgálatra, elképzelhető, hogy januárnál korábban már nem kerül sorra.

A krónikus szájszárazság így hat a fogakra.

A járvány másik hatása, hogy az állami rendelőkben kialakult hosszú várólisták miatt egyre többen fordultak inkább magánszolgáltatókhoz a fogászati jellegű panaszaikkal . Ennek következményeként azonban ma már a magánrendelőkben sem tudnak mindenkit azonnal ellátni. Egy-egy fogtömésre olykor több mint három hetet kell várni - mutatott rá a szakértő. A rendelőkben ráadásul az utóbbi időben áremelkedés is tapasztalható, ami miatt még kevesebben jutnak hozzá a szükséges ellátáshoz. A drágulásnak egyébként két oka is van. Az egyik az orvostechnikai eszközök drágulása - amely a járvány hatására még inkább felgyorsult -, a másik pedig a forint gyengülése.

Rossz állapotban vannak a fogaink

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kivovics Péter elmondásából egyébként az is kiderült, hogy a magyarok szájhigiéniája és fogainak állapota jóval rosszabb, mint a többi európai ország lakóinak. A problémát tovább tetézi, hogy a hazai lakosság nagyjából fele csak akkor megy el fogorvoshoz, ha már fájdalmat érez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

Tovább szakadozik, csökken a felhőzet, a derült, szélcsendes - főként keleti, északkeleti részeken - párássá válik a levegő, foltokban köd és rétegfelhőzet képződik. Az éjszaka második felében nyugat felől magasszintű felhőzet érkezik fölénk, ami reggelre az Alpokalján néhol meg is vastagszik. Emellett a Tiszántúlra dél felől húzódik vastagabb felhőtakaró. Néhol előfordulhat szitálás, kisebb eső, a hegyekben havas eső, hószállingózás. A délire, délkeletire forduló szél az Észak-Dunántúlon hajnaltól megélénkül, Sopron környékén meg is erősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +2 fok között valószínű, de reggelre ennél pár fokkal melegebb lesz. Az orvosmeteorológiai helyzetben egyelőre nem érvényesül fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra