Fogkő: mit tehetünk ellene?

A fogkő nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly egészségügy problémák gyökere is lehet: a fogkő miatt visszahúzódó íny könnyen begyulladhat, és egy idő után akár a fog elvesztéséhez is vezethet. Mit tehetünk a fogkő ellen?

Természetesen, a már felgyülemlett fogkőtől csak szakemberi segítségtől szabadulhatunk meg (a javaslatok szerint félévente érdemes elvégeztetni a műveletet), de azért sokat tehetünk azért, hogy minél kevesebb plakk kerüljön a fogainkra.

Mitől sárgulnak be a fogak? A szép mosolyhoz elengedhetetlenek az egészséges fogak, és bár a legtöbb ember fogai nem olyan vakítóan fehérek, mint a reklámokban, a sárgára, sőt barnára színeződött, foltos fogak egyáltalán nem vonzóak. Kattintson a folytatásért ! Bármilyen gondosan ápoljuk is a fogainkat, a szánkban lévő baktériumokat nem tudjuk teljesen kiirtani. A baktériumok az ételmaradványokkal, proteinekkel keveredve egy ragacsos réteget képeznek a fogakon, illetve a fogak között, valamint az íny vonalán is, sőt a lepedék az íny alá is bekerülhet. Ez a plakk roncsolhatja a fogakat, fokozhatja a fogszuvasodás esélyét, az íny gyulladását is okozhatja.

A fogkövet rendszeresen szedessük le fogorvossal
A fogkövet rendszeresen szedessük le fogorvossal

A lepedék idővel megkeményedhet és otthon, házi módszerekkel már nem is tudjuk eltávolítani. Ez nem más, mint a fogkő. A fogkő megnehezíti a lepedék eltávolítását, így a problémák egyre fokozódhatnak. A következmények: a fogíny vérzése, a fogak érzékennyé válása, fogínygyulladás. A fogínybetegségeket okozó baktériumokat ráadásul egyéb súlyos betegségekkel, például szívproblémákkal is összefüggésbe hozták.

Hogyan védekezhetünk a túlzott lepedékképződés és a fogkő ellen? A legfontosabb lépés természetesen a rendszeres fogmosás . Naponta legalább kétszer, két percig érdemes fogat mosni, ennél rövidebb idő alatt ugyanis nem tudjuk elég hatékonyan eltávolítani a felgyülemlett lepedéket. Használjunk puha sörtéjű, kis fejű fogkefét, mellyel a száj hátsó részét is elérhetjük. A kutatások szerint az elektromos fogkefe hatékonyabb a lepedék eltávolításában, mint a hagyományos. Használjunk rendszeresen fogselymet! Bármennyire is alaposan mossuk meg a fogainkat, a fogak közötti területet csak fogselyem segítségével tudjuk kitisztítani.

A lepedékképződést genetikai örökségünk is befolyásolhatja, erre sajnos nincs hatásunk. Viszont az étrendünket meg tudjuk változtatni, és ez is nagyon sokat számíthat a lepedék elleni küzdelemben. Gondoljunk arra, hogy minden étkezés alkalmával a szánkban lévő, kártékony baktériumokat is "tápláljuk". Ezek a baktériumok az édes környezetben érzik magukat a legjobban, a keményítőben gazdag és cukros ételeket kedvelik a leginkább. Ha tehát ezekből kevesebbet fogyasztunk, akkor a baktériumok is nehezebben szaporodnak el. A lepedékképződés elleni küzdelem egy újabb indok arra, hogy leszokjunk a dohányzásról. Kutatások szerint a cigarettázás megnöveli a lepedék- és fogkőképződést is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra