A plakk-képződés a fogak elvesztéséhez is vezethet

Szájüregünkben nap mint nap baktériumok százai telepszenek meg, melyek helytelen szájhigiénia esetén fogszuvasodáshoz, fogínygyulladáshoz is vezethetnek. Mit tehetünk a mindennapokban ennek elkerülésére?

Ahhoz, hogy a szájüregben kialakuló különböző betegségeket megelőzzük, minden napos higiéniára van szükségünk. Az egyik legnagyobb veszélyt a plakk-képződés jelenti, mely megfelelő kezelésében a rendszeres és alapos fogápolás fontos szerepet játszik.

Mi az a plakk?

A plakk a szájüregben található kemény felszíneken (fogak és implantátumok ) alakul ki és halmozódik fel. Alapvetően baktériumokat, szénhidrátot és fehérjét tartalmaz, és nem keverhető össze sem ételmaradékkal, sem lepedékkel. A cukros ételek nyilvánvaló forrásai a plakknak, de a keményítőtartalmú ételek, így a kenyér, a keksz és a gabona is okozhatnak savat, mely plakk kialakulásához vezethet.

A plakk irritálja az ínyt, ami vörös és érzékeny lesz általa, valamint hajlamos a vérzésre. Mindezek nyomán igen könnyen ínybetegségek alakulhatnak ki, melyek hatására a fogak meglazulhatnak és eltávolításukra is sor kerülhet.

Hogyan lehet megszabadulni a plakktól?

Hogy ezektől a baktériumoktól megszabaduljunk, a mindennapos és rendszeres fogmosás elengedhetetlen. Naponta minimum kétszer mossunk fogat, és olyan fogkefét válasszunk, amely minden területet könnyen elér. Emellett tisztítsuk fogainkat naponta egyszer fogselyemmel is, ami rendkívül fontos az ínybetegségek megakadályozásában.

Hogyan használjuk helyesen a fogkefét és a fogselymet?

Fogmosás

  • Helyezzük a fogkefét 45 fokos szögben a szájba.
  • Mossuk végig a külső fogfelszínt, a belső fogfelszínt, valamint a rágás felületén a fogakat.
  • Mossuk át a nyelvet is, ez ugyanis eltávolítja a baktériumokat és friss leheletet biztosít.

Fogselyem

  • Tekerjünk kb. 18 cm hosszú fogselymet mindkét kéz középső ujjára.
  • Vezessük a fogselymet a fogak közé, és gyengéden dörzsöljük át fogainkat.
  • Húzzuk óvatosan oda-vissza a fogselymet az íny és a fogak között.
  • Tartsuk a fogselymet szorosan a fogak mentén, és fel-le mozgatva dörzsöljük át a fogakat.
  • Ismételjük meg a folyamatot a többi fogon is.

Mi más segíthet még?

A fogmosás és a fogselyem rendszeres használata mellett a napi többszöri szájöblítés is sokat segíthet, hogy fogaink tiszták és egészségesek legyenek. A rendszeres szájöblítésnek köszönhetően csökken a szájban megtelepedő káros baktériumok száma, ami nagyban hozzájárul a fogínybetegségek és a fogszuvasodás elkerüléséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra