Ünnepi szívszindróma: mi ez, és hogyan lehet megelőzni?

Az ünnepek fókuszában jó esetben a családtagjainkkal és barátainkkal eltöltött, meghitt pillanatok állnak. Az ételek, édességek és alkoholos italok tekintetében azonban hajlamosak vagyunk túlzásba esni. Ezzel pedig komolyan árthatunk az egészségünknek.

A túl sok étel, édesség és alkohol nemcsak a diétás terveinket húzza keresztbe, hanem komoly kárt is okozhat a szervezetben: ünnepi szívszindrómához vezethet – hívta fel a figyelmet a karácsonyi dőzsölés kevésbé ismert veszélyére dr. Leslie Cho, a Cleveland Clinic kardiológusa. Mi is pontosan ez a jelenség, milyen tünetek utalhatnak rá, és hogyan lehet csökkenteni a kockázatát? Mutatjuk.

ünnepek, karácsony, szív egészsége, szívroham, szívritmuszavar, szívelégtelenség
Élvezzük ki az ünnepi időszakot, de közben vigyázzunk szívünk egészségére is! Fotó: Getty Images

Amikor túlságosan a szívünkre vesszük a karácsonyt

Az ünnepi szívszindróma kifejezés olyan szívproblémákra utal, amelyek a sós ételek és alkohol túlzásba vitt fogyasztása miatt alakulnak ki. Bár a túl sok evés és ivás az év bármely szakában előfordulhat, a leggyakrabban mégis az ünnepi időszakban szembesülnek ezek káros hatásaival.

A nagy mennyiségű só és alkohol pitvarfibrillációhoz, vagyis szabálytalan szívveréshez vezethet. Rövid távon ez csupán az ünneplés riasztó mellékhatásának tűnhet, hosszú távon azonban súlyos problémákat is okozhat, például szívelégtelenséget vagy stroke-ot. A probléma nagyobb eséllyel alakul ki már meglévő szívproblémákkal küzdő emberek körében, de olyanoknál is előfordulhat, akiknek egyébként semmi bajuk nincsen.

Tünetek, amelyek alapján gyanút foghatunk

Az ünneplés szívünkre gyakorolt terhelésére a következő tünetek hívhatják fel a figyelmet:

  • erős, szapora vagy szabálytalan szívdobogás;
  • energiahiány vagy túlzott fáradtság;
  • szédülés vagy ájulás;
  • remegés, fájdalom, nyomás vagy egyéb kellemetlenség érzése a mellkasban;
  • légszomj, amely nem megterhelő tevékenység közben, vagy akár nyugalmi állapotban is jelentkezhet.

A szívritmuszavar terápiája esetén nagyon fontos, hogy szorosan együttműködjön a beteg kezelése idején a kardiológus és az endokrinológus. Mutatjuk, miért.

Hogyan kerüljük el az ünnepi szívszindrómát?

Szerencsére nem olyan nehéz elkerülni az ünnepi szívszindrómát, még úgy sem, ha szeretnénk megkóstolni minden ünnepi finomságot. Nem kell ugyanis teljesen lemondanunk a sóban, cukorban és zsírban gazdag ételekről, illetve az alkoholos italokról. Csupán arra kell odafigyelnünk, hogy mindenből csak mértékkel fogyasszunk.

A szakértő azt tanácsolja, hogy ha előre tudjuk, hogy az vacsoránál teletömjük a hasunkat, akkor reggelire és ebédre csekélyebb mennyiséget fogyasszunk. De jó megoldás lehet az is, hogy nem farkaséhesen megyünk vendégségbe, hanem előtte már falatozgatunk otthon – így könnyebben megálljt parancsolunk magunknak. Természetesen a desszertet sem kell kihagynunk, csupán egy keskenyebb szeletet válasszunk belőle.

A szívünk egészsége szempontjából azonban nem csak az számít, hogy mit eszünk és iszunk ebben az időszakba. Legalább ennyire fontos, hogy az ünnepek idején se hanyagoljuk el a rendszeres testmozgást, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást. Ezek ugyanis segíthetnek a stressz-szintünk kordában tartásában, ezáltal pedig duplán védik a szívünket.

Nem szabad viszont elfelejtenünk azt sem, hogy a nem szteroidos gyulladáscsökkentő szereket nem ajánlott a másnaposság tüneteinek enyhítésére használni, azzal ugyanis csak még nagyobb terhelést helyezünk a szívünkre. Ezek a gyógyszerek megemelhetik a vérnyomást, és akár szívelégtelenséget is kiválthatnak.

Mikor forduljunk haladéktalanul orvoshoz?

Ha egyébként nem küzdünk szívproblémákkal, akkor az átmeneti szívritmuszavar jellemzően magától elmúlik, ha visszaveszünk egy kicsit az ünnepi lakmározásokból és az italozásokból. Órákig fennálló szabálytalan szívverés esetén viszont jobb, ha kivizsgáltatjuk magunkat. Ha pedig ehhez a panaszhoz még légszomj és szédülés is társul, akkor haladéktalanul kérjünk szakértői segítséget. 

Amennyiben már tisztában vagyunk azzal, hogy van valamilyen szívbetegségünk, akkor nagyon fontos, hogy rendszeresen járjunk kontrollra, hogy orvosunk láthassa, ha tovább romlott az állapotunk, és esetleg a gyógyszeres kezelés módosítására van szükség. Érdemes még az ünnepek előtt megejteni egy ilyen kivizsgálást, de ha esetleg a nagy év végi rohanás közepette már nem jutunk el az orvoshoz, akkor se essünk pánikba. Figyeljünk arra, hogy lehetőleg csak szívbarát ételeket fogyasszunk, és közben folyamatosan ellenőrizzük vérnyomásunkat. Ne felejtsük el bevenni a szívgyógyszereinket sem! Ha furcsa tüneteink lépnek fel, esetleg nagyon rosszak a vérnyomásértékeink, hívjuk fel az ügyeletes orvost!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra