Tudja meg, mi is az a kókonya

A húsvéti ünnepkör nemcsak a körmenetekről, a feltámadásról, a locsolkodásról és a tojásfestésről szól. A húsvétot megelőző negyven nap a keresztények hite alapján Jézus sivatagi böjtjének emlékére tartott húshagyó táplálkozás ideje.

Ez a fajta visszafogottabb étkezés a régi pogány hagyományokban is megfigyelhető. A tavasz érkezésével egyidejűleg az emberek nemcsak a lelküket, hanem a testüket is megtisztították. A böjtöt követően a vegyes táplálkozásra való visszatérés következett. A hosszú önmegtartóztatás után húsvétkor az ünnepi ebédnek már része volt a hús, ahogy az elnevezés is utal rá. Vajon mi került még az ünnepi asztalra?

A húsvéti időszaknak-akárcsak a karácsonynak-megvannak a jellegzetes ételei: a bárány, a kalács, a sonka, a tojás és a torma. Ezeket az ételeket a régi magyar nyelvben együttesen kókonyának hívták. Nézzük egyenként a húsvéti ételek helyét az ünnepi asztalon.

Bárány

A bárány mind a vallási, mind a pogány népek hagyományaiban nagy szerepet kapott: mindkét esetben az áldozati állatot testesíti meg. A pogányok szerint a bárányok a tavasz érkezését és a születést szimbolizálják, hiszen tavasszal jönnek a világra. A keresztény hitvilágban maga Jézus Krisztus a bárány, aki feláldozta önmagát az emberek bűneiért.

Kalács

A kalács a kenyér ünnepi változata a húsvéti ételek között. Egy ideig csak sós ételek kísérője volt, de ma már kitűnő desszerteket is készítenek lágy, selymes tésztájából.

Sonka

A sonka a szegényebb rétegeknél a bárányt helyettesítette. Nem mindenki engedhette meg magának, hogy bárányt vágjon, így kapott helyet az olcsóbb sonka a húsvéti ünnepi menüben.

Húsvétkor szokás volt az úgynevezett komatál küldése. Az itt említett ételeket tálra halmozták, tájegységenként még kiegészítették az arra a vidékre jellemző étkekkel. Viszonzásképpen illett az ajándékozónak is komatálat adni. A tálak cseréje után a felek testvérré fogadták egymást, a férfiak komának, a nők mátkának szólították egymást.

Tojás

A legismertebb tojást temettek el. A tojás minden kultúrában a termékenység szimbóluma is.

Torma

Az ősi népek már ismerték a tormát, nagy becsben tartották gyógyító hatása miatt. Egy-egy nagy lakoma torma nélkül nem volt elképzelhető. Akkoriban még nem annyira ennivalóként, mint inkább gyógynövényként szerepelt az asztalon, mivel igen kedvezően befolyásolja az emésztést egy-egy nehezebb étkezést követően. Húsvétkor a keresztények nemcsak a feltámadást ünneplik, hanem gondolnak Jézus életének utolsó, fájdalmas szakaszára is. Így a család az ünnepi ebéden először a tormából evett, ezzel emlékezve Krisztus szenvedéseire.

A fenti ételekből nagyszerű, színes húsvéti menüt állíthatunk össze, amelyben mindenki talál ínycsiklandó, kedvelt falatokat. Ha előzőleg böjtöt tartottunk, vagy akár egy rövidebb tisztítókúrát fejezünk be húsvét környékén, akkor nem árt odafigyelni arra, hogy a vegyes étkezésre fokozatosan térjünk vissza!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Általában derült vagy gyengén felhős idő lesz, de kisebb körzetekben erősen felhős is lehet az ég. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor. A déli szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 2 és 7 fok között alakul, de a hidegre hajlamos északkeleti helyeken és a Duna-Tisza közén hidegebb is lehet. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra