Nem a hideg okozhat kárt a növényekben

Nincs katasztrófa a hideg miatt a növényállományokban sem a szántón, sem az ültetvényekben, a tavasz azonban - éppen az enyhe tél miatt - meglepetéseket hozhat.

Növényvédelmi szakembereket kérdezett meg az Agrárszektor.hu , mennyire kell megijedni a mostani fagyos napoktól, akik azonban inkább az eddigi enyhe tél miatt riadoztak.

Gondot okozhatnak a rovarkártevők

Kujáni Olga Bács-Kiskun megyében leginkább a gyümölcsösökre lát rá. Elmondása szerint bár a kajszi és az őszibarack rügyei is kipattantak, láttak már ennél keményebb fagyokból is sikeresen regenerálódó ültetvényeket. "A szőlő tavaly nemcsak kibírta a mínusz 20 fokos hideget, de az alvórügyekből még szebb termést is hozott az átlagnál" - emlékeztet a szakember, akinek véleménye szerint a rovarkártevőkkel azonban komoly gondok lehetnek idén. "Nemcsak a saját faunánk, de a mediterrán kártevők is sikeresen átvészelték az idei telet" - teszi hozzá a szakértő.

Nem a hideg okozhat kárt a növényállományban, hanem a meleg?
Megúszta a búza és a repce is a tél végi lehűlést

Komoly gombanyomás várható

Kocsis Imre Tolna megyében arról számol be, hogy a repcelevelek már most fómásak, a kalászosokon pedig megjelent a sárgarozsda: ebből úgy tűnik, komoly gombanyomás várható idén, erős lisztharmat- és szeptóriafertőzésre lehet számítani. Vörös Kornél Komárom-Esztergom megyéből hozzáteszi, hogy a szokásos munkamenetben elvégzett fungicides kezelések ezeket a problémákat kezelni tudják.

Mindkét szakértő tart a rovarok gyors és nagy egyedszámú betelepülésétől a táblákra. "Kellett volna három egymást követő nap a kártevők megtizedelésére, amikor mínusz 18 fok alatt van a hőmérséklet" - vélekedik Kocsis Imre. Vörös Kornél szerint is éberebbnek kell lenni a szokásosnál az idén: "Nem biztos, hogy több védekezésre lesz szükség, de az időzítésre most nagyon ügyelni kell. Két nap alatt átléphetik a betelepülő rovarok a védekezési szintet." Magában a búzában és repcében nem esett kár, és úgy tűnik, az ültetvények is megúszták a tél végi lehűlést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Az ország keleti felén nagyrészt borult, párás, ködös idő várható, ott legfeljebb csak kisebb körzetekben süthet ki a nap, a Dunántúl legnagyobb részén viszont napos idő valószínű. Szitálás előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében megélénkül, olykor megerősödik, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet a borult, párás, ködös tájakon 1 és 4, a naposabb országrészekben 5 és 10 fok között alakul. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra