Mit ne együnk karácsonykor?

Az ünnepek alatt sokan szoktunk többet enni a kelleténél, de arra nem nagyon gondolunk, mit is teszünk ilyenkor magunkkal. Összeszedtünk néhánytanácsot, amelyeket betartva garantáltan nyugodtabban fognak telni az év utolsó napjai.

Óvatosan a hagymás töltelékkel! Ne felejtsük el, hogy mind a hagyma, mind pedig a fokhagyma fruktántartalma miatt könnyen felpuffaszthat.

Vigyázzunk a szénhidráttal! Ne nagyon melegítsünk újra tésztát, rizst vagy krumplit. A lehűtött és újramelegített szénhidrátban ugyanis kialakulnak olyan "ellenálló keményítők", amelyek emésztés nélkül kerülnek a belekbe, az ott tenyésző baktériumok pedig ennek hatására bélgázt termelnek.

Óvatosan a bolti szénhidráttal is! A boltokban kapható bagettek, pizza-alapok és croissantok szintén felpuffaszthatnak. Ha hajlamosak vagyunk erre, akkor inkább vegyünk szeletelt kenyeret vagy süssünk otthon sajátot!

Kerüljük el a sok fruktózt! Bár az alma, körte és mangó kifejezetten egészséges, több fruktóz van ezekben, mint glükóz, ez pedig az érzékenyebb emésztőrendszerű emberekben számos problémát okozhat - a puffadás csak egy ezek közül.

Nem mindegy, mivel édesítünk! Lehet, hogy az agavé természetes, de nagyon magas a fruktóztartalma. Vigyázzunk a xylitollal, mannitollal és szorbitollal is, ezek ugyanis igencsak megmozgathatják a beleket.

Vezessünk naplót! Írjuk le minden étkezés után, hogy mit ettünk és vezessük azt is, milyen gyomorproblémáink vannak - ezekből ugyanis könnyebben kideríthetjük, milyen étel okozza problémáinkat.

Többször együnk, egyszerre kevesebbet! Ha rendszeresen eszünk kevesebbet, az kevésbé terheli a gyomrunkat, így csökkenthető a rossz emésztés okozta puffadás esélye.

A citrom a barátunk! Pulyka lesz a menü? Locsoljuk meg egy kis citromlével, ez ugyanis segít a protein gyorsabb lebontásában.

Együnk több diófélét! Fogyasszunk több magnézium-tartalmú ételt, például banánt, mandulát, diót vagy zöld levelű zöldséget.

A savlekötő barát. Felpuffadtunk és úgy érezzük, örök életünkre így maradunk? Dobjunk be egy savlekötő tablettát!

A só ellenség! Ha túl sok sót eszünk, akkor testünk a szokásosnál több folyadékot tart vissza - ha figyelünk arra, hogy kevesebb sóhoz jussunk, fogynunk is könnyebb lesz. Vigyázzunk a pizzákkal, szószokkal, baconnel, sajttal, sonkával, de még a savanyúságokkal is!

Köpjük ki a rágót! Ugyan a cukormentes rágógumi jót tesz a fogunknak, arról már kevesebbet beszélünk, hogy jóval több levegő jut ezzel együtt szervezetünkbe!

Kerüljük a buborékokat! A buborékok könnyen felpuffaszthatnak minket, úgyhogy igyunk olyan alkoholos, illetve alkohomentes folyadékot, amiben nincs extra szénsav.

Kezdjük joghurttal a napot! Így biztosak lehetünk abban, hogy a jó baktériumok gondját viselik gyomrunknak és nehezebben fújódunk fel.

A sok kelbimbó nem jó! A brokkoli és a kelbimbó kifejezetten puffasztó hatású , úgyhogy inkább fogyasszunk kevesebbet ezekből.

Vagy enni vagy inni! Ne együnk és igyunk egyszerre - magyarán ne úgy együnk valamit, hogy sok folyadékkal kísérjük, a folyadék ugyanis rögtön átfolyik rajtunk és akadályozhatja az emésztést.

Rágjunk többet! Rágjunk meg minden falatnyit sokszor (mondjuk harmincszor). Az emésztés már a szájban elkezdődik és csökkenthetjük a felpuffadás esélyét azzal, ha egyszerűen jobban megrágjuk azt, amit eszünk.

Igyunk teát! Étkezés után igyunk egy emésztésserkentő gyömbér- vagy borsmentateát !

Az ünnepek alatt sem tehetünk meg bármit a testünkkel

Az ünnepek alatt sem tehetünk meg bármit a testünkkel Csukjuk be a szánkat! Ne csak azért ne beszéljünk evés közben, mert udvariatlan, hanem azért is, mert több levegőt nyelünk le ilyenkor.

Áfonyaszószt a pulykára? Azt ne! Jól válogassuk össze ételeinket! Lehet, hogy az áfonyaszósz isteni a pulykával együtt, de a gyümölcs és a hús együtt nagyon nem jó ötlet. A gyümölcsökben található cukrokat nem kell ugyanis emészteni, úgyhogy ha ezek más ételekkel kombinálódnak, ottmaradnak a gyomorban és erjedni kezdenek.

A gravitáció mindig megoldja. Mozogjunk, sétáljunk vagy nyújtsunk - a gravitáció segít abban, hogy a bélgázt kihajtsuk magunkból. Az is segít, ha forgógyakorlatokat csinálunk - az is elég, ha egy székben ülve balra vagy jobbra elfordítjuk néhányszor a felsőtestünket.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Ma is folytatódik a túlnyomóan derült, napos, száraz idő. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, helyenként a Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 27 fok között várható. Késő estére 10 és 21 fok közé hűl le a levegő. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra