Mit is rejt a kenyér?

Fehér, félbarna és barna kenyér, a legkeresettebb fajták. Néha megtalálható egy-egy rozsos vagy korpás, esetleg teljes kiőrlésű kenyér is a bolti választékban, bár frissen sütve ritkábban, mint előrecsomagolva, s adalékanyagokkal spékelve.

Ám tévedés lenne azt hinni, hogy a friss kenyerek csupán lisztből, sóból és élesztőből készülnek. Többségükről ez egyáltalán nem mondható el.

Anyáink kenyere

Az élelmiszertörvények értelmében a friss kenyereken nem csupán annak fajtáját, hanem összetevőit is fel kell tüntetni. Ám ezt olyan pici betűkkel teszik, hogy a fogyasztók többsége észre sem veszi, hogy a választott kenyérben bizony megtalálhatók tartósítószerek , állományjavító-, lisztjavító- vagy kelést gyorsító adalékok is, a barna- és félbarna kenyérben használt színezékekről nem is beszélve. Mindezek után elgondolkodtató, hogy mit is eszünk tulajdonképpen kenyér gyanánt? Az bizonyos, hogy nem azt az élelmiszert, mint elődeink, hiszen ők a lisztet maguknak, vagy a falu malmában őrölték, és nem választották el a korpától. Teljes kiőrlésű kenyeret fogyasztottak egészen az első ipari malmok megjelenéséig, melyek nagy mennyiségben, és hosszabb ideig eltartható, finomított lisztet kezdtek előállítani. Ezáltal a kenyér tápértéktartalma jóval alacsonyabb lett, hisz a korpa hiányzott belőle. A napjainkra jellemző nagy mennyiségű gyártás során pedig a minőség és a teljes értékűség helyett a mennyiség és az élelmiszeradalékok mind gyakoribb hozzáadása került előtérbe.

Fertőzött gabonák

De beszéljünk egy picit a gabonáról is, amelyből a liszt készül! A gabonák termesztése történhet a hagyományos módon, és kis mennyiségben ökológiai gazdálkodás keretei között. A termesztés során a gabonaszemeket igen sok betegség, kórokozó támadhatja meg, melyek ellen az ökológiai gazdálkodás hatékonyabban képes védekezni. Mivel ezekben a gazdaságokban növényvédő szereket nem alkalmaznak, más eljárásokkal védekeznek - agrotechnikai, mechanikai vagy növénytársítási eljárásokkal. Ezekkel ugyan nem lehet megakadályozni a kórokozók támadását, viszont lassítani lehetséges. A leghatékonyabb módszer a genetikai védelem, mely során olyan gabonafajtákat vetnek el, melyek eleve rezisztensek a kórokozók ellen. Az ökológiai gazdálkodások ma már egyre több ilyen fajtát alkalmaznak. Ezek a termések már sokkal ellenállóbbak, még a legnagyobb veszteséget okozó kalászfuzáriózus betegséggel szemben is. A hagyományos gazdálkodások a kalászfuzáriózus ellen nem tudnak mit tenni, az egyetlen védekezési módszer a genetikai védelem, a rezisztens fajok termesztése, melyre egyedül az ökológiai gazdálkodások képesek.

Tehát, ha kenyérvásárlásra adjuk a fejünket, igencsak észnél kell lennünk. Ha biokenyeret vásárolunk, biztosak lehetünk benne, hogy teljes kiőrlésű, nem vegyszerezett, és nem fertőzött gabonából készültek, táplálóak és egészségesek, így jóval kevesebbet is kell vennünk belőlük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra