Mit együnk, hogy segítsük a pajzsmirigyet?
A pajzsmirigy a nyaki területen található, pillangó formájú szerv, mely rendkívül fontos hormonokat termel. Ezek a hormonok többek között a hangulatunkat, az anyagcserénket, az energikusságunkat, a szívverést és a vérnyomást is irányítják.
Azt régóta tudjuk, hogy a jód nélkülözhetetlen apajzsmirigyegészségéhez. A súlyos jódhiány a felelős például a golyva (pajzsmirigy-megnagyobbodás) nevű betegség kialakulásáért. A jódozott só segítséget jelenthet a hiánybetegség megelőzésében, de a túl sok só fogyasztása egyéb problémákat okozhat, például hozzájárulhat amagas vérnyomáskialakulásához. A jód pótlására éppen ezért az egyik legjobb élelmiszer a tengeri alga, ráadásul ebben rendkívül sok egyéb mikrotápanyag és vitamin található.

Így jelzi a pajzsmirigy, hogy baj van
A pajzsmirigybetegség elsősorban a nőket érinti, akár meddőséget is okozhat. Mik a tünetei? A belgyógyász mond el minden lényeges információt.
A brazil dióban található szelén rendkívül fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, például megakadályozza a pajzsmirigy gyulladását, betegségeit. Egy 2008-ban, az American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban publikált kutatás szerint már napi két brazil dió elegendő ahhoz, hogy elegendő szelént juttassunk a szervezetünkbe.

A lazac remekül támogatja a pajzsmirigy munkáját
A lazacban (illetve más, zsíros húsú halakban) található omega-3 zsírsavak nemcsak a szív és az agy működéséhez járulnak hozzá, de gyulladáscsökkentő hatásuk is van, és képesek serkenteni a pajzsmirigy működését is. Az Acta Physiologica Hungaricában megjelent tanulmány szerint az omega-3 zsírsavak az idegsejteket is védik a pajzsmirigy-alulműködés miatt kialakuló kognitív problémák ellen.
A pajzsmirigyproblémák egyik következménye a szerotonin nevű hormon mennyiségének csökkenése, ez pedig a szénhidráttartalmú ételek utáni sóvárgással járhat együtt (a szénhidrát növeli a szerotonin szintjét). Ugyanakkor, a szénhidrát, illetve az inzulin nagyon fontos a pajzsmirigy által előállított hormonok aktivizálásához. Az egészséges, lassú felszívódású, rostban is gazdag szénhidráttartalmú ételek segítenek kiegyensúlyozni a pajzsmirigy működését, ráadásul a pajzsmirigybetegségekkel gyakran összefüggő emésztési zavarok ellen is hatékonyak. Ilyen egészséges szénhidrát például a barna rizs vagy a zabpehely.
A tojásban három olyan fontos mikrotápanyag is megtalálható, amelyek fontosak a pajzsmirigy egészségéhez. Ezek a tirozin, a jód és a szelén. Ha bármelyikből hiányt szenved a szervezetünk, az a pajzsmirigy működésének zavarával járhat együtt. Emellett a tojás fehérjében gazdag, ami szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy a pajzsmirigy elegendő hormont tudjon termelni. A tojás ráadásul könnyen elérhető, olcsó és változatosan elkészíthető.
Üdvözlöm! Segítséget kérnék az alábbiakban. 32 éves anyuka vagyok. Hetek óta fáradékony vagyok, a munkahelyemen, BKV-n is majd elalszom, pedig ez sosem volt rám jellemző. Évek óta alacsony a vérnyomásom, kardiológiára is kértem beutalót az időnként előforduló szív körüli szúrások miatt. IBS-em van, ebből adódik valószínűleg a minden reggeli hasmenésem. Az utóbbi időben a menstruációm sincs rendeben. Izzadékony is lettem. Háziorvosomnak elmondtam a panaszaim, sajnos nemigen foglalkozott velem. Labort kért, amiben a TSH szintem alacsonyabb, mint a minimum érték. Illetve az éhomi cukrom is elég magas, de határértéken belül van. A háziorvosom annyit mondott, hogy rendben van a labor, a pajzsmirigy funkcióban van eltérés, de nem kell még vele foglalkozni. És ennyi. Nem oldotta meg a problémám amiből a tüneteim adódtak, és nem tudom most mit csináljak. Lehet-e pajzsmirigy, vagy egyéb gond lehet. Üdv, Viki
Köszönöm a választ!
Kedves Kérdező! Mivel nem küldte az eddig kapott eredmények, sajnos nehéz valamilyen javaslatot közölni. Kérem az eredményeket. De szeretném mondani, hogy az elégtelen pajzsmirigy okozhat hasonló panaszokat. De ha vérszegény, cukorbeteg...