Hogyan válasszunk húsvéti sonkát?

A húsvéti sonkadömpingben bizony nem egyszerű megtalálni az egészségünk számára legmegfelelőbb sonkát. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége néhány praktikus tanáccsal szolgál, hogy megtudjuk, mire érdemes a sonka vásárlása során figyelni.

  • Aki hagyományos sonka ízre vágyik, válassza a parasztsonka nevű terméket, amit Szövetség.
  • Aki más sonkaterméket választ, olvassa el figyelmesen a termék címkéjét, hogy milyen húsból, illetve hogy gyorspácolt vagy hagyományos eljárással készült-e.
  • Ha túl sok az összetevő, érdemes inkább más terméket választani.
  • Ha a sonkát könnyen össze tudjuk nyomni, valószínűleg túl sok páclével készült.
  • A gyorspácolt termékek korlátozott ideig tarthatóak el, ezért mindig érdemes ellenőrizni a szavatosságukat.

Sonka és egészség

Mivel egyes daganatos megbetegedések kialakulásában meghatározó szerepet játszanak a füstöléssel tartósított élelmiszerek, a sonkát mértékkel fogyasszuk, valamint együnk hozzá sok nyers zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyeret, mivel ezek antioxidáns-tartalma ellensúlyozhatja a füstölés okozta veszélyt.

A sonka főzőlevét is érdemes megtartani, főzelékek, levesek alapjaként kiválóan használható. Ehhez kövessék az alábbi egyszerű műveletet:

A sonkát egy nappal a főzés előtt áztassuk be hideg vízbe. Ezt a vizet főzés előtt öntsünk le, és friss hideg vízzel öntsük fel úgy, hogy ellepje. Lassan, kislángon főzzük, csak gyöngyözhet a víz, de ne forrjon. Forrástól számítva, annyi órát főzzük, ahány kilogramm a sonka volt. Ha megfőtt, ne öntsük le a vizet, hanem a lében hagyjuk kihűlni, így szaftosabb marad, nem szárad ki. Ha kihűlt, tegyük zárható műanyag dobozba, vagy csomagoljuk műanyag fóliába, és így helyezzük a hűtőszekrénybe. A főzőlevet hűtőszekrényben néhány napig is tárolhatjuk, később felhasználhatjuk bab vagy lencse főzéséhez: kellemes ízt ad a főzeléknek, levesnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra