Gombát ezért érdemes gyakran enni

Évente mindössze egy-másfél kilogramm gombát fogyasztanak a magyarok, holott egy rendkívül értékes, hasznos tápanyagokban gazdag élelmiszerről van szó - hívta fel a figyelmet Szendrei László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves megyei elnöke.

Se nem állat, se nem növény, nem fotoszintetizál, mégis ragyogóan megél - jellemezte a gombát Szendrei László az InfoRádiónak nyilatkozva. Hozzátette, a gomba fogyasztása mellett szól a többi között az emberi szervezet számára könnyen felvehető D-vitamin-tartalma, illetve az emésztést támogató magas rosttartalma. Ezen felül megtalálhatók benne további olyan mikrotápanyagok, amelyek megfelelő bevitele a koronavírus-pandémia közepette is kiemelten fontos lenne.

Nem minden gombafaj alkalmas emberi fogyasztásra. Milyen tünetekről ismerhető fel a gombamérgezés?

A magyar lakosság gombafogyasztása messze elmarad az uniós átlagtól
A magyar lakosság gombafogyasztása messze elmarad az uniós átlagtól. Fotó: Getty Images

Ennek ellenére a hazai lakosság gombafogyasztása alig fele az Európai Unió átlagának. "Mindenkit arra biztatok, hogy fogyasszon sok hazai gombát és hazai zöldséget-gyümölcsöt" - hangsúlyozta a kamarai elnök.

Hogyan szedjünk gombát a természetben?

Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő szóvivője korábban az InfoRádió adásában elmondta, amennyiben magunk gyűjtünk gombát a természetben, úgy nagyon fontos, hogy fogyasztás előtt bevizsgáltassuk azt egy gombaszakértővel. Akár a piaci gombaárusok segítségét is bátran kérhetjük ez ügyben, akik rendelkeznek ilyen típusú képzettséggel.

A szóvivő szerint érdemes arra törekedni, hogy csak olyan gombafajokat szedjünk össze, amelyeket ismerünk. Emellett győződjünk meg arról, hogy nem járunk-e védett területen, ahol tilos a gombaszedés. Fontos továbbá, hogy egyszerre legfeljebb két kilogramm gombát vihetünk haza az állami erdőterületekről. Ennél nagyobb mennyiség gyűjtéséhez engedélyt kell kérni az erdőgazdálkodótól.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra