Friss, fagyasztott vagy konzerv: melyik a jobb?
Hogyan válasszunk alapanyagokat?Ha zöldségről vagy gyümölcsről van szó, mindannyian jól tudjuk, hogy a friss termékek fogyasztásával rendkívül sokat tehetünk azért, hogy egészségesebbek legyünk. De minden esetben jobb, ha friss zöldséget és gyümölcsöt választunk a fagyasztott vagy a konzerv helyett?
Óvjuk szívünk egészségét zöldségekkel!
Örök kérdés, hogy hogyan őrizhetjük meg egészségünket. A szívünkre már gyermekkorunktól kezdve érdemes fokozottabban odafigyelni, és minél több olyan élelmiszert fogyasztani, amely nem terheli le "testünk motorját". Kattintson!
A feldolgozott és konzerv ételekben ráadásul túlságosan is magas lehet a só- és cukortartalom, különböző adalékanyagokkal teszik őket vonzóbbá, és az sem feltétlenül szól mellettük, hogy gyakran rendkívül hosszú idejű felhasználhatóságot ígérnek (főleg, ha a friss termékek fogyaszthatóságával hasonlítjuk össze ezt).

A fagyasztott zöldségek megőrzik vitamintartalmukat
A fagyasztott zöldségek és gyümölcsök ezzel szemben szigorú ellenőrzési és előkészítési eljárásokon mennek keresztül, és az általános gyakorlat szerint a leszedésüket, betakarításukat követően rendkívül rövid időn belül fel is dolgozzák ezeket. Így a minimumra csökketnik azon tápanyagok mennyiségét, melyek "elvesznek" a feldolgozási eljárás során. Annak is kicsi az esélye, hogy éretlenül kerüljenek a zöldségek és a gyümölcsök a feldolgozás helyszínére, hiszen ezzel romolhat a kész termék minősége.
Több kutatás is foglalkozott azzal, hogy mennyire változik egy-egy alapanyag tápanyagtartalma, ha friss, fagyasztott vagy konzerv állapotban kerül az asztalunkra. Úgy találták, hogy a legtöbb esetben nincs különbség a feldolgozási eljárások között. A rosttartalom minden esetben közel azonos, akárcsak a B- és a C-vitaminok, vagy a kálium mennyisége. Meglepő módon, az A-vitamin tartalom még némileg magasabb is lehet bizonyos termékeknél feldolgozott formájukban, akárcsak a halkonzervek kalciumtartalma a friss hallal összehasonlítva.
Nem kell tehát lemondani a konzerv vagy fagyasztott termékekről. Ezek a feldolgozási módszerek sokkal változatosabb étrendet tesznek lehetővé, és gyakran az áruk is kedvezőbb, mint a friss zöldségeké és gyümölcsöké. Ugyanakkor nem árt egy kicsit óvatosnak lenni, elsősorban a konzerv alapanyagokkal, hiszen ezekben rengeteget só és cukor is lehet, sőt esetenként adalékanyagokkal és ízfokozókkal teszik vonzóbbá a termékeket. A fagyasztott alapanyagokban általában nem találunk ilyeneket. Az előre főzött vagy félig párolt termékekről azonban érdemesebb lemondani, ezek ugyanis olyan előkészítési eljáráson mentek keresztül, melynek során csökkent a vitamintartalmuk.
Mit érdemes tehát frissen, mit fagyasztva vásárolni?
A magas B- és C-vitamin-tartalmú zöldségek és gyümölcsök valamivel jobbak frissen, tehát nem érdemes fagyasztott káposztát, paprikát vagy citrusgyümölcsöket venni (ezek ráadásul egész évben elérhetőek hazánkban is). A magas A- és E-vitamin-tartalmú zöldségek és gyümölcsök közül azonban nyugodtan választhatunk fagyasztott vagy konzerv változatot, például sárgarépából, spenótból vagy brokkoliból. A konzerveknél pedig mindig ellenőrizzük, hogy mennyi hozzáadott sót vagy cukrot tartalmaz az adott termék!Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr! A családomban a felmenők között sok szív- és érrendszeri betegség fordult elő (apai, anyai ágon is), mellé magas koleszterinszint is (főleg anyai ágon). Ez utóbbi nálam is, pedig vékony testalkatú nő vagyok és egészségesen táplálkozom. Érdemes prevencióként nagyon tiszta omega zsírsavas étrend-kiegészítőt szednem? A háziorvosom javasolta, de még vacillálok. Köszönöm válaszát! Zs. (30 év)
Kedves Hölgyem! A koleszterinnel kevésbé foglalkoznék, de a gyakori szívbetegségek miatt mindenképp odafigyelnék az étrendre és szednék táplálékkiegészítőket. Az omega zsírsavkészítmény csupán egy a lehetőségek közül, de jó lehetőség. HOgy mire van l...