Fehér vagy barna: melyik a jobb cukor?

A barna cukor ára rendszerint többszöröse a fehér cukorénak a hazai üzletekben, így okkal feltételezhetnénk, hogy előbbi talán egészségesebb is. De vajon tényleg így van?

Porcukor, gyümölcscukor, befőzőcukor, cukorliszt, sztívia és a többi - miben különböznek az egyes cukrok és édesítők? Részletek itt.

"A két cukor között valójában annyi a különbség, hogy a barnában úgy 5-10 százaléknyi melasz van, ez adja a színt, az ízt, az állagot" - írta meg az Index . Ahhoz tehát, hogy megértsük az eltérés mibenlétét, először is érdemes számba venni, hogy mi is az a melasz. Ehhez egészen a cukor előállítási folyamatáig kell visszamennünk.

A barna cukor a melasztól más, mint a kristálycukor
A barna cukor a melasztól más, mint a kristálycukor. Fotó: iStock

Cukrot cukornádból és cukorrépából egyaránt ki lehet nyerni. Ehhez először megtisztítják, legyalulják, vízbe áztatják, majd kipréselik az alapanyagot. A végeredmény egy magas cukortartalmú oldat, amiből aztán igyekeznek minden mást kiszűrni a cukron és a vízen kívül. Ezután az utóbbi nagy részét főzéssel elpárologtatják, a visszamaradt cukros pépet pedig centrifugákban hűtik le és kristályosítják ki. Eközben melléktermékként képződik melasz.

A melasz tömegének nagyjából fele cukor, tartalmaz továbbá vizet és egyéb szerves vegyületeket is. Ebből már nem lehet gazdaságosan kitermelni a cukrot, ezért elsősorban állati takarmányozás céljára hasznosítják. A barna cukor csupán abban különbözik a fehértől, hogy az eljárás végén visszaadagolnak bele némi melaszt, ezáltal megváltozik az aromája és az állaga. Csökken továbbá a kalóriatartalma, valamint a melasszal ásványi anyagok is kerülnek bele, csakhogy a különbség mindkét tekintetben elhanyagolható, mindössze néhány százalék körüli a fehér cukorhoz képest.

Magyarul mondva, a barna cukor élettani hatásait tekintve nem sokban különbözik a kristálycukortól. Erre az apró differenciára viszont már lehet alapozni a marketing terén, ami végeredményben óriási árbeli különbséget eredményez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra