Februártól drágább a liszt is
A tavalyi aratást követő lisztáremelés után az előttünk álló egy-két hónapban az átadási ár további mintegy 10 százalékos növelését próbálják elérni a malmok - mondta Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Jön az újabb lisztáremelés
A 2017-es aratás utáni átlagosan 5 százalékos lisztáremelés óta jelentős költségnövekedést kellett elkönyvelni a malomiparban, ezért nem halogatható tovább az átadási árak újabb emelése - mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) elnök-vezérigazgatója. A januártól átlagosan 10 százalékkal emelkedő munkabérek és a 30 százalékkal dráguló áram - bár ezeket a beszállítóik is érvényesítik velük szemben - szerinte még a kisebb tehernövekedés.

Ezt teszi velünk a finomított liszt
Gabonákat leggyakrabban finomított fehér búzaliszt és az ebből készült sütemények, pékáruk, valamint müzli és tészták formájában fogyasztunk, ami a teljes értékű táplálkozás tekintetében nem éppen a legkielégítőbb. A finomított liszt úgy készül, hogy a gabonaszemeket finomra őrlik, ami miatt íze és állaga is kellemesebb, mint a teljes kiőrlésű változaté, illetve hosszabb ideig eltartható. Ezzel a technikával viszont elvész a benne található élelmi rostok, olajok, fehérjék és B-vitaminok, azaz a tápanyagok nagy része. Ez az alapja, hogy miért érdemes a teljes kiőrlésű gabonát választani a finomított változat helyett: az okokat korábban itt gyűjtöttük össze!

A gabonafeldolgozók zöme várhatóan két részletben emel árat
A nagyobb probléma az, hogy tavaly augusztus-szeptemberben a malmi búza ára is 15 százalékkal nőtt. A szakember szerint ezt a malomipari cégek már nem tudják kezelni, ezért elkerülhetetlen a liszt átadási árának emelése. A Hajdú Gabona ezt két részletben érvényesíti, az első 4-5 százalékos emelést február elején, a következő, hasonlót március környékén. Utóbbiba még a búzaárak további emelkedése is beleszólhat.
A búzapiac meglehetősen furcsán alakult az utóbbi hónapokban - mondta a cégvezető. Az augusztusi tonnánként 43 ezer forintos árról 49-50 ezer forintosra dráguló malmi búza mellett érdekes módon az olaszok még a malminál gyengébb minőségűnek számító eurobúzánál is kedvezőtlenebb paraméterű búzákat vesznek meg, és fizetnek értük tonnánként 48 ezer forintot - érzékeltette a korábban elképzelhetetlen árarányokat. Közben a hazai felvásárlók nem tapasztalják, hogy nagyobb készletek lennének az országban, noha a világ búzakészletei rekordszintre emelkedtek az elmúlt években. Ez Lakatos Zoltán szerint azzal magyarázható, hogy a termelők megerősödtek, mert bőségesek a raktárkapacitásaik, és mert olcsó lett a finanszírozás, vagyis nem szorulnak rá, hogy röviddel az aratás után megváljanak a terményüktől.
A következő egy-két hónapban várhatóan kilónként 6-7 forinttal dráguló liszt okozta költségnövekedést minden bizonnyal a sütőipar is továbbadja a vevőknek.
Mivel egy kiló kenyérhez 70 deka lisztre van szükség, a drágulás nem lesz jelentős. Azzal számolva, hogy Magyarországon fejenként évi 80 kilogramm a sütőipari termékeken keresztüli, illetve a közvetlen lisztfogyasztás, a tervezett áremelés hatása egy emberre vetítve nem éri el a 600 forintot.
Értékelje a cikket!
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Pár hónappal ezelőtt elkezdtem néhány tünetet észlelni magamon, úgymint lisztes dolgok utáni hasmenés, avagy éppen székrekedés, zöld széklet, mindkét karomon piros foltokban kiemelkedő pontok, kiütések. Közérzetem rossz volt. Ezert pár hete rátaláltam egy itteni (londoni) lehetőségre, mely szerint hajszálaimból meg tudják állapítani, hogy van-e valamire intoleranciám. És az eredmény az lett, hogy a búzát, illetve búzalisztet tartalmazó dolgokat nem tolerálom, továbbá tejes termékeket sem. Ezért ezeket a dolgokat nagyjából úgy két hete elkezdtem szépen lassan kihagyni az étkezéseimből, amitől sokkal jobban érzem magam, és az összes panaszom elmúlt. Székletem újra normális, folyamatos és a karomról is eltűntek a foltok, kiütések. A kérdésem lényegében az lenne, hogy ennek a tesztnek az eredményére hagyatkozhatom-e (nem csak valami ámítás)? Mert amennyire én tudom, ilyesféle intoleranciára nem léteznek tesztek. Gluténra és laktózra persze igen, de külön erre a búzalisztes intoleranciára nem. Avagy látogassam meg a háziorvosomat? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Bianka
Kedves Kérdező! Mindenképpen székletvizsgálatra van szükség. Üdvözlettel: Dr. Mihranian Hermon