Ezért növünk magasabbra, mint elődeink

A 21. században élő ember átlagosan magasabb, mint évszázadokkal ezelőtt élő ősei. De vajon mi lehet a folyamatos növekedés oka?

Abban, hogy milyen magasra növünk, a gének mellett szerepet játszik az is, milyen az életminőségünk, és milyen tápanyagokhoz jutunk hozzáírja a Telex, ami cikkében több nemzetközi kutatás és tapasztalat alapján foglalta össze a testmagasságra vonatkozó legérdekesebb adatokat.

legmagasabb ember, Guinness Rekord, Sultan Kösen, magasság
Sultan Kösen a ma élő legmagasabb férfi. Fotó: Getty Images

A török nemzetiségű Sultan Kösen a maga 251 centiméterével a ma élő legmagasabb férfi. Kösen rekordertársa a szintén Törökországból származó nő, Rumeysa Gelgi, aki 213 centiméteres magasságával 2021-ben került be a Guinness Rekordok Könyvébe. Ám még ők sem tudták megdönteni a valaha élt legmagasabb ember, az amerikai Robert Pershing Wadlow rekordját. Az 1918-as születésű férfi magasságát utoljára 1940 júniusában mérték, ekkor 272 centiméter magas volt.

legmagasabb nő, RUMEYSA GELGI
Rumeysa Gelgi 213 centiméteres magasságával 2021-ben került be a Guinness Rekordok Könyvébe. Fotó: Getty Images

Az extrém magasságok és a mögöttük általában megbújó rendellenességek mellett az is érdekes, hogyan változott az átlagos testmagasság az évszázadok folyamán, és mint az a vonatkozó kutatásokból kiderült, a ma élő ember magasabb, mint az évszázadokkal ezelőtt élt ősei. Európában például a 19. század közepén a férfiaknál az átlagos magasság 162 centiméter volt, míg ma egy átlagos európai férfi 177 centiméteresre nő.

Miért leszünk egyre magasabbak?

A növekedésben persze szerepet játszanak a gének, de az sem mellékes, hogy az elmúlt évtizedekben már kevésbé voltak jellemzőek az emberi életet veszélyeztető járványok, ezek ellen ugyanis már sokkal jobban tudunk védekezni. A kutatók szerint azonban a testmagasság alakulásában a legjelentősebb meghatározó elem a táplálkozás, a szervezetünkbe juttatott ételek minősége és mennyisége.

A nagy ütemű növekedés az elmúlt években mérséklődött, ami többek között annak tulajdonítható, hogy az emberek kezdik elérni azt a felső határt, amin túl már nem tudunk tovább nőni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Szakadozik a felhőzet, egyre kevesebb helyen eshet. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet élénk széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra