Életmód és immunrendszer

Miközben mindennapi teendőinket végezzük, a háttérben immunrendszerünk soha nem szűnő működése biztosítja az élethez szükséges feltételeket.

Az immunrendszer sejtjei folyamatosan fésülik át szervezetünk minden egyes szegletét, hogy a betolakodók és idegen anyagok hatásaitól megkíméljenek bennünket. Életmódunkkal, táplálkozásunkkal, döntéseinkkel ezeket a folyamatokat segítjük vagy hátráltatjuk.

Az általános felfogással szemben immunrendszerünket nemcsak nyirokszervek és nyirokcsomók alkotják, hanem több kilogrammnyi bélbaktérium is. A saját sejtjeink számának tízszeresét kitevő hasznos baktériumok táplálása és életfeltételeinek biztosítása épp olyan fontos, mint a saját testi sejtjeinké.

Mely hatások gyengítik az immunrendszer működését?

  • A mesterséges ételekben található számtalan adalékanyag egyre több allergiás tünetet okoz. Ezek a szintetikus anyagok nemcsak ízlelőbimbóinkat, hanem immunrendszerünket is megtévesztik.
  • A finomított ételekből hiányzó tápanyagok nem biztosíthatják a hatékony működéshez szükséges feltételeket. A finomított szénhidrátok (pl. fehér liszt, cukor, fehér rizs) pedig úgy akadályozzák az immunsejtek mozgását, mint a sár a mocsárba ragadt katonát.

  • Kellő folyadékbevitel hiányában a keringő vérmennyiség csökkenése az immunsejtek mozgásterét továbbszűkíti.
  • Mozgáshiányban a kedélyállapot mellett az ellenálló- és védekezőképesség is romlik.
  • Az alváshiány, a kimerültség, a stressz, a lelki egyensúly hiánya, a frusztráció nemcsak energiát von el, de gátolja is az immunrendszer működését.

A megoldás módjai és lehetőségei

Mivel életmódunk áthangolásában a táplálkozáson van a legnagyobb hangsúly, a legfontosabb a helyes táplálkozási modell kialakítása. Ennek része kell, hogy legyen a hasznos baktériumok életfeltételeinek biztosítása is, hiszen e baktériumok "jól tartásával" önmagunkkal teszünk jót.

  • Ha az elhatározás az életminőség javítására megszületett, az első lépés az emésztőrendszer tehermentesítése rostdús tápanyagok segítségével: gabonafélékkel, nyers zöldséggel, gyümölccsel, olajos magvakkal, gyógyteákkal. Csak ilyen tisztítás után remélhető a tápanyagok jobb felszívódása.
  • A következő lépés a hasznos bélflóra újraépítése pro- és prebiotikummal (a probiotikum magát a hasznos baktériumflórát jelenti, a prebiotikum pedig e baktériumok táplálékát, pl. hagymaféléket, articsókát, zabpelyhet, tönkölybúzát tönkölybúzát, stb.).
  • A harmadik lépés - az előnyös szokások megtartása és kialakítása mellett - a helytelen és káros szokások fokozatos leépítése. Ez az áthangolás egy folyamat, amely az egészségtudatos gondolkodás segítségével egy idő után szinte magától formálódik tovább a helyes irányba.

Ha a gyengítő hatások helyett az előnyös táplálkozási szokások kialakításával akarjuk segíteni immunrendszerünk hatékonyabb működését, akkor a kezdő lépést nekünk kell megtenni! Az elhatározást ugyanis csak cselekvéssel lehet valóra váltani. A megfelelő alapelvekre épülő egészségtudatos életvitel hatása azonban soha nem marad el, és az ebből származó öröm mással nem pótolható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra