Élet kenyér nélkül

A kenyér fontos szerepet játszik az életünkben. A lisztérzékenyeknek ugyanakkor nem szabad a hagyományos kenyeret fogyasztania.

A kenyér fontos szerepet játszik az életünkben: ami nélkülözhetetlen, az úgy kell, mint egy falat kenyér, a munkahelyünkön kenyeret keresünk, aki elveszíti az állását, az kenyér nélkül marad, mindennapi kenyerünkért imádkozunk, a legjobb barátunk, aki jóban-rosszban osztozik velünk, az a kenyeres pajtásunk, s aki a kenyere javát megette, az túl van az élete derekán, stb.

Vannak azonban olyanok, kik "lisztérzékenységben" (cöliakiában, permanens gluténérzékenységben) szenvednek, s ők nem fogyaszthatnak glutén-tartalmú táplálékot, nem ehetnek kenyeret, illetve csak gluténmentes kenyeret ehetnek. A glutént a búza, az árpa, a rozs és a zab fehérje tartalmazza. A toxikus anyag a glutén alkohol-oldékony komponense: a gliadin.

Hogyan alakul ki a lisztérzékenység?

A lisztérzékenység örökletesen meghatározott betegség, kialakulásában azonban környezeti faktorok szerepét is feltételezik. Gliadin hatására a vékonybél nyálkahártya szerkezete megváltozik, s a felszívó felület nagymértékű károsodásának az lesz a következménye, hogy valamennyi tápanyag felszívódása romlik, s felszívódási zavar jön létre.

Mikor gondolunk cöliakiára?

A tünetek a lisztes táplálék bevezetését követő néhány hónap múlva, leggyakrabban 14-18 hónapos korban kezdődnek, de az is előfordul, hogy csak később, s az is, hogy csak felnőttkorban alakul ki a betegség. Egyik legjellemzőbb tünet az elhúzódó és/vagy ismételten jelentkező hasmenés.

A széklet nagytömegű, szabad szemmel is látható nagymennyiségű zsírt tartalmaz. Azonban székrekedés is előfordulhat. A beteg hasa feltűnően puffadt. Elődomborodik a fokozott gázképződés, a megnövekedett béltartalom és a hasfali izomzat petyhüdtsége miatt. A gyermekek étvágytalanná válnak, esetleg hánynak is, nem fejlődnek.

Az izomzat petyhüdt, tömegében megfogyatkozott, a bőr alatti zsírszövet mennyisége jelentősen csökkent, a végtagok feltűnően vékonyak. A gyerekek kedvetlenek, nyűgösek, ingerlékenyek, nem játszanak, figyelmüket nehéz lekötni. Fáradtak, kimerültek, legszívesebben fekszenek. A lisztérzékeny beteg bőre feltűnően repedt (vashiányos vérszegénység fejlődik ki). Csontjai mészszegények, s csaknem valamennyi vitaminhiány tünetei jelentkeznek. Csökken a fertőzésekkel szembeni ellenállás.

A diagnózis felállítása gasztroenterológiai centrumokban történik, specifikus antitestek jelenlétének kimutatása és vékonybél-biopszia segítségével.

A cöliakia kezelése

A beteg étrendjéből ki kell hagyni minden olyan ételt, amely búzát, árpát, zabot vagy rozst tartalmaz. A garantáltan gluténmentes élelmiszerek csomagolását szöveggel (pl. gluténmentes, gliadinmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják) vagy grafikusan (áthúzott búzakalász) jelölik a gluténmentességet. Búzaliszt helyett rizs-, kukorica-, sárgaborsó- és szójalisztet, burgonya- és kukoricakeményítőt lehet használni. A kereskedelmi forgalomban beszerezhető gluténmentes kenyér, száraztészta, édesipari termékek, konzervek, kenyér- és süteményporok. A kenyérporból levesbetét, főtt tészta, gombóc és palacsinta is készíthető. A kész vagy félkész ételek közül csak a gluténmentes termékek választhatók. A több komponenst tartalmazó készítményben, pl. tejdesszert, lehet gliadin.

Beilleszthetők a lisztérzékenyek étrendjébe azok a jelöléssel el nem látott termékek is, amelyek gluténmentességét a gyártó cég szavatolja. Az ételízesítők, ketchupok, az instant kakaó és italporok, a Nescafé, a fagylaltok és a pudingok gliadint tartalmazhatnak. Sör, pótkávé sem fogyasztható. A diéta egyszerű, betartani azonban nehéz, mert az élelmiszereken 2%-nál kisebb mennyiségben jelenlévő adalékanyagok feltüntetése nem kötelező, s ha az alapanyag nem is tartalmaz gliadint, a gyártás során gliadinnal szennyeződhet. A diéta bevezetése után gyors javulás következik be, a székletek száma és mennyisége csökken, az étvágy visszatér, a beteg hangulata megváltozik, a súlygyarapodás megindul, stb. A cöliakiás beteg egész életén át diétára szorul. A nem diétázókban nő a malignus béldaganatok kialakulásának a kockázata. A diéta bevezetése után az esetek zömében gyors javulást észlelünk.

A diétázó gyerek egészséges társaihoz hasonlóan fejlődik. Attól eltekintve, hogy glutén-tartalmú ételeket nem fogyaszthat, teljesen egészséges, nem szabad, hogy betegnek higgye magát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra