Csalódást keltő felfedezés az étrendről

A gyümölcsökben és zöldségekben különösen gazdag étrend nem akadályozza meg nagyobb eséllyel a mellrák visszatérését, mint az ezeket az élelmiszereket az eddigi ajánlott mértékben tartalmazó diéta - állapította meg egy amerikai kutatás.

A vizsgálatban 3.088, az Egyesült Államok különböző térségeiben élő nő vett részt, korábban mindannyian meggyógyultak a korai szakaszban felismert mellrákból - ezután 6-11 évig követték nyomon sorsukat.

Felük a széles körben ajánlott étrendet követve napi ötször evett zöldséget és gyümölcsöt, másik részük pedig kétszer ennyit, emellett rostokban gazdag, zsírban szegény ételeket fogyasztottak.

A tapasztalatok szerint az utóbbi étrend azonban semmiféle védelmet nem nyújtott a mellrák újbóli megjelenése és az ennek következtében bekövetkező halál ellen.

Mindkét csoport körülbelül 17 százalékánál tért vissza a mellrák, 10 százalékuk (a teljes minta tizede) meghalt, négyötöd részben a betegség miatt.

Csalódás és lazítás

Az eredmények minden bizonnyal ismét felszítják az étrend rákra gyakorolt hatásáról folytatott eddig is heves vitát.

"Meglepődtem és csalódott vagyok. Azt gondoltuk, hogy igazoljuk a helyes táplálkozás jótékony hatását, de nem ez történt" - kesergett Marcia Stefanick, a Stanford Egyetem kutatója.

Más tudósok nem voltak ennyire borúlátóak. John Pierce, a Kaliforniai Egyetem szakembere azt mondta: "Az üzenet az, hogy a nőknek nem kell túlaggódniuk a dolgot. A lényeg a jó életminőség, anélkül, hogy állandóan az étrend miatt stresszelnék magukat".

Klasszikus küszöbhatást tapasztaltunk, egy bizonyos szint után a gyümölcs- és zöldségfogyasztás már nem jár további pozitív hatással - tette hozzá.

A tudósok ugyanakkor óvnak az eredmények túlzott általánosításától, miszerint a táplálkozásnak egyáltalán ne lenne hatása a mellrák visszatérésére. A megfelelő étrend - különösen testmozgással együtt - jelentősen növeli a túlélési esélyt, és számos pozitív élettani hatással jár.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +13 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett nyugat felől megnövekvő, megvastagodó felhőzetre számíthatunk. Többfelé várható eső, zápor, zivatar: a nappali csapadékgócok északkelet felé levonulnak, közben nyugat felől újabb csapadékhullám érkezik. Estig még egy-egy intenzív, heves zivatar is előfordulhat. A délnyugati szelet estig élénk, főként a Dunántúlon és a Tiszántúlon erős lökések kísérik, zivatarok környezetében viharossá fokozódhat a szél. Éjszaka az élénk, helyenként erős délnyugati szél nyugatira, hajnaltájt északnyugatira fordul. Zivatarok környezetében is lehet szélerősödés.Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 10 és 15 fok között valószínű. A héten várható időjárás-változás következményei már ma is érezhetőek lesznek. Kettősfronti hatás várható, amely a hideg- és a melegfrontra érzékenyek szervezetét egyaránt megterheli.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!