Állítják, veszélyes megmosni a húst

A legtöbb embernek az első lépés főzés előtt, hogy a csap alá tartja a húst, hogy megtisztítsa a rárakódott szennyeződésektől és kórokozóktól. Ezzel azonban éppen hogy növeli a fertőzésveszélyt.

Az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) kutatása szerint az emberek 67 százaléka mossa meg a húst azelőtt, hogy megfőzné. A lépés logikusnak és higiénikusnak tűnik, hiszen ha a húsról lemossuk a csomagolás és szállítás közben rárakódott szennyeződést, akkor már nem juthat a szervezetünkbe. Pedig éppen a mosás miatt jut be - bár nem olyan módon, ahogy gondolnánk.

Ezért veszélyes, ha megmossuk a húst

A hatóság figyelmeztet rá, hogy a hús mosásakor a rajta lévő kórokozókat a mosogatóba öblítjük, amely nedves közegével ideális táptalajt biztosít a szaporodásukhoz. Sőt az erős vízsugár a mosogató egyméteres körzetében szétfröcskölheti ezeket, így több másik, a konyhában lévő tárgyra és használati eszközre is juthat belőlük. Az alábbi videó is jól szemlélteti mindezt!

A mosogatóból és környezetéből könnyen a tányérunkra, majd a benne lévő élelmiszerre kerülhetnek ezek a baktériumok, amelyek többféle élelmiszereredetű megbetegedést, például szalmonellát okozhatnak. A legtöbb ilyen fertőzés hányással, hasmenéssel és hasi fájdalommal járó betegségeket eredményezhet. A húsokon lévő baktériumoktól azonban nem kell tartanunk: ezek ugyanis a sütés és főzés során elpusztulnak, így nem képesek megbetegíteni minket.

Ha mégis szeretnénk megmosni a húst, akkor az amerikai hatóság azt javasolja, hogy helyezzük inkább egy tál vízben a hűtőbe. Miután pedig a húst kivettük belőle, a vizet a mosogató helyett érdemes a vécén lehúzni, ahogy a tálat is afelett öblíthetjük ki.

Nem javasolt főzés előtt megmosni a húst
Nem javasolt főzés előtt megmosni a húst

Meg kell várni, hogy kiengedjen a hús?

Az FDA egy másik főzéssel kapcsolatos problémakörre is felhívta a figyelmet. Sokan ugyanis nem olvasztják fel a fagyasztóból kivett húst, mielőtt főzni kezdenék, egyszerűen beleteszik az edénybe a hozzávalókkal együtt, hogy azokkal párolódva magától is kiengedjen. Ezzel viszont az a probléma, hogy a hús túl sok időt tölt abban a 40-140 fok közötti hőmérsékleti zónában, amely kedvez a baktériumok szaporodásának. Érdemes inkább kiolvasztani a húst, melyre több módszer is ismert - ezekről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Forrás: Daily Mail

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -1 °C

A szakadozott felhőzet mellett inkább csak rövid napos periódusokra kell számítani, de csapadék nem várható. Az északnyugati, nyugati szél az Észak-Dunántúlon és az északkeleti tájakon átmenetileg megélénkülhet. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 5 fok között alakul. Ma is kettős fronthatásban lesz részünk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra