A teljes kiőrlésű gabonák teljesen jók

A teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült ételek az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás alapját jelenthetik. A rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag finomságok a súlycsökkentő étrendbe is beilleszthetők!

A gabonafélék, illetve az ezekből készült ételek évezredek óta az emberiség legfontosabb táplálékai közé tartoznak, és ma is az egészséges étrend alappilléreiként tartjuk őket számon. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) ajánlása szerint naponta legalább 6-11 egységnyit érdemes fogyasztanunk ezekből, és még jobb, ha a teljes kiőrlésű termékeket részesítjük előnyben.

Miben más a teljes kiőrlésű?

Ismeri a gabonafajtákat? A gabonaszemek alapvetően három részből állnak: a liszttestből (ez a mag legbelső, keményítőben gazdag része), az embrióból (mely tartalmazza a csírát és a sziklevelet, a hajtás és a gyökér kezdeményeit), illetve a termésfalból (ez a legkülső, a maghéjat is magában foglaló védő rész). A feldolgozás során, a finomított liszt készítésekor a gabonaszemnek csak a legbelső részét használják fel, a többit (összességében a korpát) eltávolítják. Így a gabonaszem elveszíti értékes rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmát.

A közvélekedéssel ellentétben a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek nem azért jobbak, mert nem tartalmaznak annyi kalóriát és ezért kevésbé hizlalnak, hanem azért, mert a kalóriák mögött "valódi tartalom" is van. A teljes kiőrlésű búzából készült liszt közel kétszer annyi kalciumot, ötször annyi magnéziumot és háromszor annyi káliumot tartalmaz, mint a "sima" liszt. Éppen ezért sokkal több, a csontok, az idegek és az izmok működéséhez szükséges tápanyaggal látja el a szervezetünket. A magas rosttartalomnak köszönhetően a teljes kiőrlésű pékáruk jobban telítenek, mint a finomított lisztből készültek, kisebb mennyiségekkel is jól tudunk lakni.

Emészthetetlen, de hasznos!

A teljes kiőrlésű péksütemények nagy előnye (a magas vitamin- és ásványianyag-tartalom mellett), hogy jelentős mennyiségű rostot tartalmaznak; nagyjából négyszer annyit, mint amennyi a finomlisztből készült termékekben van.

A rostok, bár emészthetetlenek, elengedhetetlenek az egészséges emésztéshez. Az élelmi rostok olyan összetett szénhidrátok, melyek emészthetetlenek, csak a vastagbélben élő baktériumok képesek részleges lebontásukra. Az így keletkező rostrészek elősegítik a bélben élő jótékony, a tejcukrot bontó baktériumok növekedését, s ezzel a szervezet védekező rendszerét javítják. Sőt olyan anyagokat (rövidláncú zsírsavakat) termelnek, amelyek közreműködnek a rosszindulatú béldaganatok megelőzésében.

A teljes kiőrlésű termékekben található vízoldékony rost, a béta-glukán (amely főként a zabra jellemző) segít egyenletesebbé tenni a vércukorszintet, csökkenti a vérzsírok (koleszterin és triglicerid) szintjét, és így kedvező irányba befolyásolja a szénhidrát- és zsíranyagcserét. A vízben nem oldódó rostok (cellulóz, hemicellulóz és lignin) a jó bélműködést segítik elő: megkötik a mérgező anyagokat, növelik a béltartalom térfogatát, gyorsítják a táplálék bélcsatornán keresztül történő áthaladását, és ezzel megkönnyítik a rendszeres székletürítést. Ám ezeket a kedvező hatásokat csak megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás mellett képesek teljesíteni a rostok, anélkül ugyanis hascsikarást, székrekedést, puffadást okozhatnak!

A napi ajánlott rostfogyasztás 27 és 40 gramm között van. Mi, magyarok, nem nagyon teljesítjük az "előírásokat": alig 22 gramm rost jut a szervezetünkbe naponta, áll az MDOSZ hírlevelében. Arra azonban felhívják a figyelmet, hogy nemcsak a túl kevés, a túl sok rost is megárthat! Napi 50 grammnál több ugyanis már felboríthatja a szervezet folyadékháztartását (különösen akkor, ha hirtelen kezdünk el sok rostot fogyasztani és nem iszunk mellette elég vizet), fokozza a hasznos anyagok megkötését és kiürülését a szervezetből.

Rostokat az étrendbe

Az, ha a finomított lisztből készült termékeket lecseréljük teljes kiőrlésű péksüteményekre, a legegyszerűbb módja annak, hogy több rost juthasson a szervezetünkbe (vásárlásnál azonban legyünk figyelmesek, a "barnább" szín önmagában még nem jelenti azt, hogy tényleg teljes kiőrlésű lisztből sütötték a kenyeret).

Reggelire együnk magas rosttartalmú gabonapelyheket vagy zabkását! A zabpelyhet vagy zabkorpát túróba, joghurtba is keverhetjük, gyors és egészséges tízórainak vagy uzsonnának. A legtöbb süteményt, sőt, akár a palacsintát is el lehet készíteni teljes kiőrlésű lisztből! Emellett természetesen a hüvelyesek, a zöldségek és a gyümölcsök tartalmazhatják a legtöbb rostot.

Izgalmas gabonafélék - érdemes kipróbálni!

Szerencsére, ma már egyre több helyen lehet "különlegesebb" gabonaféléket, gabonahelyettesítőket is vásárolni. Bár ezek időnként igencsak ősiek, kikerültek a hétköznapi ételek közül. Azonban a változatos táplálkozás híveinek és az új ízek kedvelőinek érdemes ezeket is kipróbálni. Az elkészítésüknél a rizst, a búzadarát vegyük alapul, a legtöbb receptbe nyugodtan behelyettesíthetjük ezeket!

Amaránt: "Technikailag" nem igazi gabona. Gluténmentes, magas a fehérje-, a vas- és a kalciumtartalma.

Árpa: Nagyszerű vas-, magnézium-, kálium- és rostforrás. Nyolc esszenciális aminosavat tartalmaz. Jótékonyan hat a vércukorszintre.

Hajdina: Meglepő módon, a rebarbara rokona. Gluténmentes, többféle esszenciális aminosavat tartalmaz, gazdag vasban, cinkben és szelénben. Érerősítő hatású, magas rosttartalma pedig jótékonya hat az emésztésre.

Köles: Gluténmentes, nagyszerű B-vitamin forrás, emellett jelentősebb mennyiségű kalcium, vas, kálium, magnézium és cink is található benne.

Zab: Tápláló, magas rosttartalmú gabonaféle. B-vitaminokat, E-vitamint, káliumot, kalciumot, magnéziumot tartalmaz. Hatékony hasmenés ellen.

Quinoa: A spenót rokona. Esszenciális aminosavakban és rostban gazdag, nagyszerű forrása a foszfornak, a magnéziumnak és a vasnak. Könnyen emészthető és gluténmentes.

Forrás: MDOSZ hírlevél

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég. Több helyen várható eső, zápor. Az északnyugati szelet élénk, helyenként erős lökések kísérhetik. Késő este 3, 9 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra