A kávé újabb fantasztikus hatására derült fény

A kávéivás csökkentheti annak az esélyét, hogy valakinél súlyos, idegrendszert károsító betegség, multiplex sclerosis alakuljon ki, írja egy friss tanulmány.

Az Amerikai Neurológiai Akadémia éves közgyűlése alkalmából hoztak nyilvánosságra egy tanulmányt, amely összefüggésbe hozza a kávé fogyasztását a a Science Daily.com szerint így nyilatkozott: korábban már kiderült, hogy a koffein fogyasztása összefüggésbe hozható a Parkinson- és az Alzheimer-kór kisebb kockázatával, de az ő tanulmányuk azt mutatja: a kávéivás akár a sclerosis multiplextől is bizonyos mértékű védelmet nyújthat.

Ébredés után az első gondolata egy jó csésze kávé vagy tea? Nincs egyedül: a koffeintartalmú italokat tömegesen fogyasztjuk napi szinten, hogy éberebbek legyünk, hogy jobban tudjunk koncentrálni, vagy éppen hogy kevésbé érezzük fáradtnak magunkat. Kattintson a folytatásért! Az SM a központi idegrendszer fehérállományának gyulladásos betegsége. Autoimmun-betegségről van szó, vagyis az immunrendszer a saját idegrendszer sejtjei ellen fordul. A velőshüvely vagy mielinhüvely megbomlik.

Mowryék kutatásai alátámasztják azt a korábbi feltételezést, hogy a koffein védelmet nyújt az agy számára. A mostani, friss tanulmány elkészítésekor a tudósok egy svéd és egy amerikai felmérést vettek alapul. A svéd tanulmány 1629 SM-ben szenvedő betegre vonatkozott, és további 2807 egészséges emberre. Az amerikai tudományos munka 1159 betegre és 1172 egészséges emberre terjedt ki.

A tanulmányokat arra hegyezték ki, hogy a betegség kialakulása előtti 1, illetve 5 évben milyenek voltak az érintettek kávéivási szokásai. A svéd tanulmány egyébként tíz évre visszamenőleg is vizsgálta a kérdést. Az eredményeket összehasonlították az egészséges emberek szokásaival.

A tanulmány más tényezőket is figyelembe vett: kor, nem, dohányzás előfordulása, testtömeg-index, sőt a napsugárzásnak való kitettséget is mérték. A svéd tanulmány szerint azoknak az embereknél, akik nem ittak kávét, másfélszeres volt az SM kialakulásának kockázata, azokhoz képest, akik napi hat csésze kávét ittak. Ez a betegség kialakulása előtti egy évre vonatkozó adat, de az öt és tíz évvel korábbra visszamenő felmérés is hasonló tendenciát mutatott ki. Vagyis a nagyobb kávéfogyasztók védettebbnek bizonyultak.

A kávéfogyasztás összefügg a szklerózis multiplex (SM) kialakulásának kisebb kockázatával

Az amerikai tanulmányban is hasonlóan alakult az arány: a védettség másfélszeresnek bizonyult a kávét nem fogyasztókhoz képest. Itt a legalább napi négyszer kávét ivókat mutatta védettebbnek a felmérés. Mowry ezek után felvetette azt is, hogy az SM kialakulásán túl, immár a visszaesések, a betegség rosszabbodásának előfordulását és a tartós rokkantság kialakulását is vizsgálni kéne, azaz meg kéne állapítani, hogy ezekre a jelenségekre miként hat a kávé.

A mostani tanulmány elkészítését támogatta többek között a Svéd Orvostudományi Kutatási Tanács, a Svéd Egészségügyi Kutatási Tanács és az amerikai neurológiai rendellenességekkel és stroke-kal foglalkozó országos intézet (U.S. National Institute of Neurological Disorders and Stroke) is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra