Jó bőr?

Mi mindent elkövetünk fiatalságunk megőrzéséért. Időt, pénzt nem kímélve különböző praktikákkal, újabb és újabb kozmetikumokkal próbálkozunk. Bizonyos koron túl, valóban nehéz bőrünk feszességét, rugalmasságát megtartani. De talán "belülről" könnyebb!

Bőrápolás belülről

Saját bőrünkön tapasztalhatjuk, hogy minden nyomot hagy rajta. Bőrünk színe, szaga, zsírossága, szárazsága, nedvességtartalma, elárulja mi zajlik bennünk. Meglátszik, ha idegesek vagyunk, amikor félünk, vagy szorongunk, izgulunk, vagy éppen kiegyensúlyozottak és boldogok vagyunk. Bőrünk tükrözi a hormonális változásokat, a szervezetünkben lezajló kóros folyamatokat is. Az anyagcsere-betegségek, a különböző mérgezések, a mértéktelen dohányzás, vagy alkoholfogyasztás is letagadhatatlan. A helytelen életmód és ezen belül a nem megfelelő táplálkozás, az egyes tápanyagok hiánya árt a bőrnek is. A bőr egészségének, esztétikumának megőrzése nem csak a külső behatásoktól, krémektől, pakolásoktól, masszázsoktól függ. Nélkülözhetetlen hogy napi étrendünk megfelelő mennyiségben tartalmazza azokat a tápanyagokat, vitaminokat és ásványi-anyagokat, amelyek az anyagcsere-folyamatokhoz, illetve a szervezet optimális működéséhez elengedhetetlenek.

Ránc-stop

Az öregedés folyamata lassítható. Ezt viszont, csak akkor érhetjük el, ha bőrünk aktuális állapotát figyelembe véve célzottan fogyasztunk olyan tápanyagokat, amelyek segítenek megőrizni szervezetünk belső egyensúlyát. Bizonyos vitaminok, ásványok, és antioxidánsok táplálják a bőrt, amely így egészségesebb, ezáltal pedig fiatal marad. Az antioxidánsok (C-, és E-vitamin, béta-karotin, szelén), salakanyagoldó hatásúak.

A bőr nedvességét és rugalmasságát adó esszenciális zsírsavak megtalálhatók az omega 3 olajokban. Mivel a szervezet nem tudja előállítani ezeket az esszenciális zsírsavakat, a táplálékbevitel útján pótolhatók. Együnk olajos halakat, kagylót, napraforgó olajat, diót és lenmagot. Amellett, hogy a bőrt széppé és üdévé varázsolják, az esszenciális zsírsavak sokat segíthetnek az olyan betegségek megelőzésében, mint a szívbetegségek, az ízületi gyulladás és a rák.

Az antioxidáns hatású szelén olyan ásványi anyag, amely megakadályozza a szabad gyökök sejtkárosító hatását, és rugalmassá teszi a bőrt. A barnarizs, búzacsíra, tonhal, lazac, tojás és a paradió (brazíliai dió) tartalmaz szelént.

C, E és A: az egészséges bőr számára létfontosságú ez a triumvirátus. A C-vitamin a szabad gyökök ellen jó, E-vitaminnal kombinálva pedig kiváló védelmet kapunk a nap káros hatásai ellen. Sok C-vitamint tartalmaznak a citrusfélék, a paprika, a bogyós termések, a petrezselyem, és a káposzta. A szintén antioxidáns hatású E-vitamin csökkenti a ráncok kialakulását és enyhítést ad a száraz, durva bőrnek. Megtalálható a búzacsírában, mandulában, sáfrányban és a napraforgó-olajokban. Gyakran jóval hatékonyabban segíti a bőr védelmét a káros sugarakkal szemben, valamint megelőzi a bőrrákot, ha A-vitaminnal egészítjük ki. Az A-vitamin szintén létszükséglet a szervezet számára, regenerálja a bőrt, emiatt gyakran alkalmazzák bőrbetegségek - például akne - kezelése során. A száraz, pikkelyes bőr gyakran A-vitamin- hiányra figyelmeztet. Répában, májban, édesburgonyában, káposztában, kajsziban, amerikai kelkáposztában, spenótban sok található. Míg az A-vitamin túladagolása veszélyes, azonban a béta-karotinból a szervezet maga állítja elő az A-vitamint - biztonságosan.

Étrendkiegészítő

Ha nem találjuk elegendőnek a táplálékkal elfogyasztott bőrtápláló anyagok mennyiségét, étrendkiegészítőt is alkalmazhatunk.

A biotin és a cink pozitívan hatnak a bőr állapotára és erősítik a körmöket.

Az E-vitamin, a likopin és a szelén jelentős antioxidánsok, amelyek elősegítik a szervezetben zajló káros oxidatív, így például az öregedési folyamatok gátlását.

A halolaj és a ligetszépe olaj többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag. A halolajban lévő Omega-3 (EPA- és DHA-) zsírsavak hozzájárulnak a keringési rendszer (szív és érrendszer) egészséges működéséhez, valamint csökkentik a vér trigliceridszintjét. A ligetszépe olajban lévő gamma-linolénsav több élettanilag fontos anyag előanyaga.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra