Vezető halálok lett a demencia

Az Alzheimer-kór és a demencia más formái bekerültek a tíz leggyakoribb halálok közé, az elmúlt évben a hetedik helyen álltak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint.

A magasabb jövedelmű országokban az Alzheimer-kór és a demencia más formái még ennél is előrébb szerepelnek a listán: a vezető halálokok között a második helyre kerültek. Az európai régióban az ilyen betegségek következtében elhunytak száma a 2000-es 158 ezerhez képest 2019-ben már 497 ezer volt.

Összességében azonban az átlagéletkor továbbra is nő: az emberek 2019-ben világszerte átlagosan hat évvel éltek tovább, mint 2000-ben, amikor 73 év volt az átlagéletkor. Az európai régióban a várható élettartam 72,5 évről 78,2 évre növekedett.

demencia Alzheimer-kór halálok
Az elmúlt tíz évben háromszorosára nőtt a demencia miatt elhunytak száma Európában. Fotó: Getty Images

A koronavírus és a diabétesz is új szereplők

A diabétesz drámai módon csökkentheti a vese öntisztító képességét, ami súlyos következményekkel járhat - bővebben erről ide kattintva olvashat.

A lista élmezőnyében szintén új betegség a diabétesz, ami a 9. helyre került 2019-ben. A cukorbetegség okozta halálesetek száma 70 százalékkal emelkedett 2000 óta, és elérte az 1,5 milliót.

Idén már több mint 1,5 millió ember hunyt el világszerte a koronavírus okozta betegségben is. Ha a többi halálok idén is olyan arányban követel életeket, mint 2019-ban, akkor a COVID-19 a hetedik helyre kerülhet a leggyakoribb halálokok 2020-as tízes listáján - fejtette ki a WHO szóvivője.

Továbbra is vezetnek a szívbetegségek

A 10 leggyakoribb halálok 2019-ben:

  • Szívbetegségek
  • Agyvérzés
  • Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD)
  • Alsólégúti fertőzések
  • Újszülötteknél jelentkező komplikációk
  • Légúti, hörgő- és tüdődaganatok
  • Alzheimer-kór és más demenciabetegségek
  • Hasmenéses betegségek
  • Diabétesz
  • Vesebetegség
  • A tíz leggyakoribb halálok a világszerte bekövetkezett 55,4 millió haláleset 55 százalékát okozták. A szívbetegségek ugyanúgy, ahogyan az elmúlt 20 évben, ezúttal is az első helyen állnak. 2019-ben csaknem kilencmillió ember halálát okozta világszerte szívbetegség, mintegy kétmillióval több emberét, mint 2000-ben. Összességében a világban történt halálesetek 16 százalékáért felelnek. Az európai régióban a szívbetegségek okozta halálesetek száma az elmúlt két évtized alatt 15 százalékkal 2,16 millióra csökkent 2019-ben.

    Van, ahol csökkennek a számok

    A legnagyobb előrelépés a WHO adatai szerint az újszülötteket érintő betegségek esetében következett be: 2000-ben még 3,2 millió újszülött halt meg ezek miatt, 2019-ben lényegesen kevesebb, mintegy kétmillió.

    A hasmenéses betegségek következtében is kevesebben hunytak el: míg 2000-ben 2,6 millióan, addig 2019-ben 1,5 millióan. Szintén biztató, hogy az AIDS 2000-ben még a nyolcadik leggyakoribb halálok volt, 2019-ben a 19. helyre esett vissza, a tuberkulózis pedig a 7-ről a 13. helyre került.

    A koronavírus megjelenésének ellenére a fertőző betegségek terén is számottevő a javulás: míg 20 évvel ezelőtt a tíz leggyakoribb halálokból hat fertőzőbetegség volt, az elmúlt évben csupán három került fel a tízes listára - a WHO ezek közé sorolja az alsólégúti fertőzéseket, a hasmenéses megbetegedést és az újszülötteknél fellépő komplikációkat.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +13 °C
    Minimum: +2 °C

    Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra