A test és a lélek egysége

Mindannyian számos okot tudunk felsorolni, mitől kerülhetünk átmenetileg vagy tartósan rossz lelkiállapotba (pl. gátlásosság, párkapcsolati válság, gyász). Sokszor nem tudjuk az okot, csak a jeleit érezzük: szorongást, feszültséget, ingerültséget...

Gyakori azonban, hogy a rossz pszichés állapot nem, vagy alig tudatosul, és a testi tünetek vagy betegségek megjelenése hívja fel rá a figyelmet.

Nézzük végig, melyek azok a testi tünetek vagy betegségek, melyek hátterében lelki tényezők is állhatnak.

Az erős szorongás ún. szorongásos tünetegyüttes képében jelentkezhet. Fejfájás, szédülés, látászavar, gombócérzés a torokban, mellkasi nyomásérzés, erős és gyors szívdobogás, kéz- láb gyengeség, izzadás, hasi panaszok alakulnak ki. Leggyakrabban az ájulástól, agyvérzéstől vagy infarktustól való félelemről panaszkodnak azok, akik gyakran átélik. Az erős szorongás hátterében gyakran áll pánik-betegség, fóbia, depresszív állapot , stb.

Jelentkezhetnek jól körvonalazott testi panaszok. Ilyen lehet a hirtelen bekövetkező fejfájás , ájulás, megnémulás, bénulások, stb., az egy vagy több szervre lokalizálódó sokféle testi tünet vagy fájdalom. Hátterében állhat tudattalan lelki feszültség, mely ún. converzió (a lelki panasz testi panaszba fordítása) útján jelzi jelenlétét, vagy a testre irányuló félelemként (pl. hipochondria) kerül megfogalmazásra. Leggyakrabban depresszív állapotokban találkozhatunk kifejezett testi fájdalommal.

Szeretném hangsúlyozni, hogy minden testi tünet, panasz megjelenése esetén fontos a megfelelő család- vagy szakorvosi vizsgálat! Azonban a testi betegség kizárása után érdemes végiggondolnunk, állhat-e panaszaink hátterében pszichés ok. Tartósan rossz pszichés állapot számos testi betegség kialakulásában játszhat közvetlen vagy közvetett szerepet.

Az állandó készenléti állapot, feszültség, szorongás fokozott izomtónussal (az izmok fokozott feszülése), és a vegetatív idegrendszer (belső szerveink működését irányítja) adott irányú túlterhelődésével jár együtt. Mivel a vegetatív idegrendszer szoros kapcsolatban áll a hormonháztartással és az immunrendszerrel, meghatározott irányú túlműködése jelentősen befolyásolja ezek működését is.

Nézzünk néhány példát:

Az állandó vagy gyakori szorongás, feszültség miatt megfeszülnek izmaink. A gerinc erős izomrendszerének tartós összehúzódása következtében sérülhetnek a csigolyákat elválasztó porckorongok (pl. porckorongsérv), és lassan deformálódnak, összelapulnak csigolyáink is. A nyaki gerinc esetében ez a tarkóizmok fájdalmával, fejfájással és agyi vérkeringési zavarral (az agyat ellátó négy érből kettő a nyakcsigolyákat átfúrva jut az agyba) járhat.

Van kiút a szorongásból! (Fotó: Europress)

A két részből álló vegetatív idegrendszer adott irányú túlműködése, az ún. szimpatikus túlsúly következtében például a szívműködés gyorsul, az erek összehúzódnak, a vérnyomás emelkedik. Az erek tartós összehúzódása következtében azonban sérülhet az erek belső borítása, s a sérült részbe cholesterin, kálcium, stb. rakódhat le. Emiatt a vérnyomás tartósan magassá válik, és a sérült helyen nagyobb a trombózis kialakulásának veszélye.A szimpatikus túlsúly és egyéb tényezők következtében az immunrendszer működésének hatékonysága romolhat. Ez például gyakoribb fertőzéses megbetegedéshez vezet.

Rendszerint az állandó feszültségnek, szorongásnak, készenlétnek tudatában vannak azok, akik ezt érzik, vagy könnyen tudatosítható. Van a testi betegségeknek egy csoportja, az ún. valódi pszichoszomatikus betegségek (pl. fiatalkori magas vérnyomás, fekélyes vastagbélgyulladás), melyre az jellemző, hogy az abban szenvedő betegben kezdetben nem, vagy alig tudatosítható igen magas feszültségi szintje. A pszichoszomatikus betegségben szenvedőkre gyakran jellemző a nagyfokú önfegyelem, az ambiciózusság és magas igényszint, a szigorú önértékelés, az erős intellektuális kontroll, valamint az érzések és érzelmek kifejezésének nehézsége.

A pszichés állapottal összefüggő testi betegségek gyógyítása - különösen akkor, ha gyakran visszatér vagy krónikussá válik - rendszerint akkor sikeres, ha a megfelelő szakorvosi kezelés mellett, a betegség kialakulásában kóroki szerepet játszó lelki tényezők is megszűnnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra