Immunrendszerünk bánja a kapcsolati problémákat

Az emberi kapcsolatok révén megélt aggodalom és idegesség krónikus stresszfaktorként működik, gátolva az immunrendszer működését - áll egy új tanulmányban.

A felmérés során a kutatók arra kértek föl házaspárokat, hogy kérdőíveket töltsenek ki a kapcsolataikra vonatkozóan, számoljanak be esetleges alvásproblémáikról; emellett pedig nyál- és vérmintát vettek tőlük, hogy megállapítsák a stresszhormon és az immunfunkciók szintjét a szervezetükben.

A szakértők megállapították, hogy akikben erős a kötődésre való igény miatti feszültség a tesztek alapján, tehát nagyon félnek a visszautasítástól, folyamatosan igénylik a megerősítést szeretteik részéről, és az apró összezördüléseket is tragédiaként élik meg, azoknak magasabb a kortizolszintjük. Ez a szteroid hormon a feszültségre adott válaszrekcióként termelődik a szervezetben. Ami az immunrendszert illeti, az aggodalmaskodóknak kevesebb T-sejtjük volt, tehát gyengébb ellenálló képességet mutattak.

"Mindenki átéli ezeket az aggodalmakat kapcsolatai során, ám ez csak azokra káros, akik folyton aggódnak minden emberi viszony miatt" - mondta a kutatást vezető Lisa Jaremka, az Ohio Állami Egyetem magatartástudományi intézetének munkatársa. Kollégáival együtt 85 olyan párt vont be a kísérletbe, akik átlagosan több mint 12 éve voltak házasok, és átlagéletkoruk 39 esztendő volt. Az erős kapcsolati feszültségről beszámoló személyek szervezetében 11 százalékkal több kortizolt és 11-22 százalékkal kevesebb T-sejtet találtak. Az eredmények összefüggésben lehetnek egymással, hiszen a kortizolnak immungyengítő hatása van.

A kötődés iránti vágyból eredő stressz a gyermekkorból ered, amikor is az emberek megtanulják, mennyire számíthatnak gondviselőikre. Ha a törődés nem következetes vagy hiányos, a biztonságérzet csökken, s a későbbiekben kapcsolati feszültségként jelenhet meg más viszonyokban - fogalmazott Jaremka, akinek szakterülete a kapcsolatokban megélt elégedetlenség és elszigeteltség érzete. Nemrégiben közzétett egy értekezést, amelyben a magány negatív hatását taglalja az immunrendszerre nézve.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Az északi tájakon a felhős időt követően főleg délután egyre többfelé kisüt a nap, a déli, délkeleti országrészben ezzel szemben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Reggel még többfelé valószínű főleg eső, zápor, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, viszont délen, délkeleten - nagyobb számban délután - záporok, zivatarok várhatók, helyenként felhőszakadással. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk, záporoktól, zivataroktól függetlenül a Nyugat-Dunántúlon helyenként erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra