Munkaképtelenséget okozhat a súlyos depresszió

A legfrissebb elemzés szerint a klinikai depresszió világszerte a munkaképtelenség második leggyakoribb kórokának számít. A rendellenesség előfordulása a munkaképes korú felnőttekben a legmagasabb, és a nőket gyakrabban sújtja, mint a férfiakat.

Az egész világon az alsó légúti fertőzések után a depressziós betegségek állnak a második helyen a munkaképtelenség okai között - derül ki a szakfolyóiratban megjelent tanulmányból.

A depresszió aránya Afganisztánban bizonyult a legmagasabbnak, Japánban pedig a legalacsonyabbnak. Közép-Amerikában, valamint Közép- és Délkelet-Ázsiában pedig a depresszió számít a munkaképtelenség első számú okozójának. Az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatói Alize Ferrari vezetésével különféle epidemiológiai kutatások elemzésével számították ki, hogy a depresszió globális előfordulási aránya jelenleg 4,4 százalék. Ez az arány a nők esetében magasabb (5,5 százalék), mint a férfiakéban (3,2 százalék).

"Ezek az eredmények is megerősítik, milyen fontos közegészségügyi prioritásként kezelni a depressziós rendellenességeket, és költséghatékony beavatkozásokkal csökkenteni az ezek által okozott terhet" - olvasható a tanulmányban. Klinikai, vagy más néven major depresszió esetén a beteg legalább egy olyan időszakon esik át, amikor két hétig mindennap szinte egész nap túláradó szomorúságot és reménytelenséget érez. A kutatók azt is kimutatták, hogy a depresszió az öngyilkosság és az iszkémiás szívbetegség magasabb kockázatával is összefüggésbe hozható .

A tanulmány szerzői arról is beszámoltak, hogy 1990 és 2010 között a depresszió globális terhe közel 38 százalékkal nőtt. A szakértők szerint ez jelentős következményekkel jár a nemzetközi közegészségügyre nézve, különösen a fejlődő országokban, ahol a jobb reproduktív egészség, a jobb táplálkozás és a gyermekbetegségek hatékonyabb visszaszorítása következtében egyre több ember éri meg azt az életkort, amikor a depresszió a leggyakrabban jelentkezik.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
szívbarát étrend
Így védd a szívedet egyetlen gyümölccsel – már napi fél is elég belőle
grapefruit
Ez a kedvelt gyümölcs többet árthat, mint használ
szív egészsége
Nem a séta és nem a bicikli: ez a mozgás a legjobb a szívnek
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

Többnyire erősen felhős vagy borult idő lesz, de délutánig az ország keleti, délkeleti felén hosszabb-rövidebb napos időszakok is lehetnek, majd ott is megvastagszik a felhőzet. A Dunántúlon egyre több helyen tartós, kiadós eső várható, majd előbb a Nyugat-Dunántúl hegyvidékein, az esti órákra már helyenként síkvidéken is havas esőbe, havazásba válthat a csapadék. A Dunától keletre inkább záporok alakulnak ki, de az ország északkeleti harmadának nagy része száraz maradhat. A Viharsarokban estig még délies marad a légmozgás, másutt északias szél lesz, mely főként a Dunántúlon meg is erősödik, kiemelten a Nyugat-Dunántúlon viharossá fokozódik, akár 90 km/h-t meghaladó széllökések is előfordulhatnak.A hőmérséklet csúcsértéke a nyugati országrészben 4 és 12, a Dunától keletre 12 és 21 fok között valószínű.Késő estére 1 és 12 fok közé hűl le a levegő. Csütörtökön hidegfront vonul át az országon.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: a lázat mindig csillapítani kell. Igaz vagy hamis? – Te átmennél ezen a teszten? A láz az egyik leggyakoribb, egyben a legtöbb félreértés által övezett egészségügyi panasz. Te mennyire vagy jártas a témában? Teszteld kvízünk segítségével!
kvíz
Kvíz: mennyi a normál vérnyomás felnőtteknél? – Teszteld a tudásod! Sokan csak akkor foglalkoznak a vérnyomásukkal, amikor már problémát okoz, pedig a legnagyobb veszély épp az, hogy sokáig észrevétlen marad.