Mutatjuk, hogyan gyógyíthat a nevetés

Szakemberek szerint 23 éves korunk után kevesebbet nevetünk. De szerencsére vannak olyan technikák, amelyeket alkalmazva tudatosan visszahozhatjuk az életünkbe ezt az egészségünkre is jótékonyan ható szokást.

Nem véletlenül terjedt el a mondás, miszerint a nevetés a legjobb orvosság, hiszen számos testi bajra hozhat enyhülést, és mentális egészségünkre is pozitív hatással lehet. De míg egy gyerek önfeledten tud kacagni, a tudósok szerint nagyjából 23 éves korunk körül a nevetésre való hajlam kezd csökkenni. Ennek hátterében a „komolyságot követelő” felnőtté válás, a munkába állás és a nagyobb felelősség állhat. És az a legrosszabb a dologban, hogy ez a tendencia nem is javul egészen a hetvenes éveinkig: a tudósok szerint akkor nevetünk újra többet - írja a WebMD.

A nevetés életkortól függetlenül mindenkinek jót tesz. Fotó: Getty Images
A nevetés életkortól függetlenül mindenkinek jót tesz. Fotó: Getty Images

Hogyan idézhetünk elő nevetést?

Hogy ne kelljen 50 évet jóízű kacagás nélkül eltöltenünk, a legjobb módszer az edzés. És most nem a sportra, hanem nevetőizmaink megdolgoztatására gondolunk. Nevetést ugyanis nemcsak úgy lehet generálni, hogy vicceket mesélünk egymásnak, vagy megnézzük kedvenc vígjátékunkat, hanem sok más módon is.

Érintéssel, például csiklandozással is nevetésre bírhatunk valakit, de ez a reakció gyógyszerek vagy érzéstelenítésre használt szerek - például a fogászati beavatkozásoknál is alkalmazott dinitrogén-oxid - hatására is kialakulhat, sőt, az idegrendszert érintő változások, vagy bizonyos mentális állapotok is okozhatják. Ezt nevezzük patológiás nevetésnek.

Az egészség és a jó közérzet szempontjából azonban a leghatékonyabb nevetés az, amelyet az emberek a legjobban ismernek. Ez pedig egy 2021-es áttekintés szerint a valódi vagy spontán kacagás, amelyet egy külső ingerre adott pozitív érzelmek váltanak ki.

Humorgyakorlatokkal a nevetésért

A kacagásnak ezt a fajtáját úgynevezett humorgyakorlatok is aktiválhatják, amire Amerikában például van igény. Ezek célja, hogy az emberek a számukra kellemetlen dolgokat átformálják valami mássá. Így ahelyett, hogy belemerülnének a fájdalomba és az önsajnálatba, kis fantáziával és abszurditással ki tudják figurázni az őket bántó gondolatokat, helyzeteket.

Vegyünk egy példát. Ha valaki egész nap egy probléma miatt bosszankodott, "áthangolhatja" magát. Mondjuk, egy ehhez hasonló, kitalált példamondattal: „ne legyél a probléma része, inkább légy egy városszerte híres macskasimogató”. A valóság kifigurázása segíthet, hogy rövid időre száműzhessük a negatív érzelmeket és a bosszúságot. És a végén még el is mosolyodhatunk.  

Pozitív egészségügyi hatások

Azon túl, hogy a nevetés segíthet csökkenteni a stresszt, jótékonyan hat a vérnyomásra és a légzésre, valamint ahhoz is hozzájárulhat, hogy jobban viseljük a fájdalmat, és még immunrendszerünket is támogathatja. A tudósok szerint emocionális egészségünk és szépségünk szempontjából is jó, ha sokat nevetünk. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra