Ősanyáink receptje: a babahordozó kendő

Nem is hinnénk, milyen régi az eszköztár, amivel gyermekeinket gondozzuk, derült ki egy kutatásból.

Már az ősember is használt babavivőkét, amit valószínűleg ugyanúgy kötött magára a szavannán vagy a havasokban, mint manapság az anyukák a parkokban vagy a bennszülöttek az Amazonas esőerdeiben. Legalábbis egy több ezer éves lelet vizsgálata erről tanúskodhat – írta az IFL Science a Journal of Archaeological Method and Theory című folyóiratban megjelent tanulmányt szemlézve.

babahordozó kendő
Nem is hinnénk milyen régi az eszköztár, amivel gyermekeinket gondozzuk. Fotó: Getty Images

Alighanem minden szülő tudja, hogy még egy csecsemő hosszú ideig tartó karban hordozása is kimerítő foglalatosság lehet (vö. édes teher). Még inkább így lehetett a történelem előtti időkben, amikor a szülőknek folyamatosan vadászni és gyűjtögetni kellett. Azt azonban, hogy korai őseink hogyan oldották meg nemes feladataikat a csecsemőkre vigyázás mellett, nem tudjuk, mivel erről kevés bizonyíték állt rendelkezésünkre. Egészen mostanáig, mert a tudósok magyarázatot találhattak a kínzó kérdésre.

Ősi háttér

A kanadai Université de Montréal kutatócsoportja analitikai módszerekkel vizsgált egy 40-50 napos lánycsecsemőt, amelyet még 2017-ben találtak az észak-olaszországi Arma Verirana barlangban. A kislány a Neve becenevet kapta, ami havat jelent és onnan kapta, hogy egy ragyogó kis gyöngyfüzérrel együtt temették el. A sírban díszes szövetanyag-maradványokat is találtak, amelyeket mikroszkóppal és mikro CT-vel vizsgálva kiderült, hogy rájuk fűzték fel a gyöngyöket. A kutatók feltételezései szerint a szövet nem egy ruhaféleség vagy temetkezési dísz lehetett, hanem egy takarókendő, leginkább egy babahordozó. Mindezt a csecsemő lábtartásából gondolják, amelyeket teljesen beburkolt a kendő. Illetve néhány gyöngyöt is találtak a csecsemő felkarján felfelé ívelve, amely talán a hordozókötél körvonala lehetett.

Fenti elméletet erősítik a néprajzi megfigyelések is, amelyek szerint egyes vadászó-gyűjtögető népcsoportok – például az Amazonas mélyén élő törzsek – hasonló módon díszítik a babahordozóikat. A kutatók szerint az eredmények hozzájárulnak az őskor jobb megértéséhez, és rávilágítanak a történelem előtti idők gyermekgondozási szokásaira. Amelyek ezek szerint nem is nagyon térnek el a maitól.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra