A magyarok eddig élnek szüleikkel

A fiatalok átlagosan 26 évesen költöznek csak el szüleiktől Európában - derült ki az Eurostat a családok nemzetközi napja (május 15.) által közzétett jelentéséből.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 1994-ben nyilvánította május 15-ét a család nemzetközi napjává. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a családra mint a társadalom legfontosabb intézményére.

A 2017-es adatok szerint az Európai Unióban a 25 és 34 év közötti férfiak több mint harmada, valamint a nők több mint 20 százaléka él szüleivel. Érdemes persze hozzátenni, hogy e téren hatalmas különbségek vannak az egyes tagországok között. Miközben például Dániában, Svédországban és Finnországban a 10 százalékot sem közelíti meg a még mindig a szülői házban élő fiatalok aránya, addig Horvátországban, Szlovákiában és Görögországban az érintett korosztály tagjainak közel 60 százaléka még nem tudott ilyen módon önállóvá válni. Magyarországon a fiatal felnőttek 40,8 százaléka nem keresett egyelőre saját otthont magának, ami a férfiak közel felét, illetve a nők majdnem egyharmadát foglalja magában.

A magyar fiatal felnőttek 40 százaléka még a szülői házban él
A magyar fiatal felnőttek 40 százaléka még a szülői házban él. Fotó: iStock

Az adatokból az is kiderült, hogy míg a svédek nem sokkal a 18. születésnapjukat követően már elköltöznek, addig például a horvátok átlagosan a 31. életévüket is bőven betöltik, mire meg tudják tenni ezt a lépést. A magyar nők nem egészen 26, a férfiak pedig több mint 28 évesen hagyják el a családi fészket. Általánosságban is elmondható egyébként, hogy a nők valamivel hamarabb hozzák meg ezt a döntést, de különösen nagy a különbség a két nem képviselői között Romániában (25,6 és 30,5 év).

Kényszerű vagy kényszeres helyzet?

"Magam is meglepődök azon, ha az utcán sétálva kisbabát látok egy huszonéves pár kezében, mert nagyjából 30 éves korig a legtöbben még csak azon munkálkodnak, hogy megteremtsék a szükséges egzisztenciát a házassághoz és a gyermekvállaláshoz" - fogalmazott egy korábbi beszélgetés során Gyetvai Viktória mentálhigiénés szakember, aki szerint a felelősségvállalás ideje kitolódott a mai modern társadalomban. "Kóros vajon önmagában, ha valaki fél felnőni, fél felelősséget vállalni? De hát kiben nincs ma félelem? Miért ne kellene egy 22 éves fiatalnak aggódnia a jövőjét illetően?" - tette fel a kérdést a szakember. A Pán Péter szindrómát körüljáró interjú ide kattintva olvasható el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra