7 hiba, aminek csúnya seb lesz a vége

Kisebb-nagyobb sérülések rendszeresen előfordulnak az életünk során, azonban nem mindegy, hogy ezeket mivel és hogyan kezeljük.

Fontos, hogy még az apróbb sebeket is komolyan vegyünk, hiszen gyakran sietségből – vagy elbagatellizálás miatt – olyan hibákat vétünk, amelyek akár jócskán elnyújthatják a gyógyulási időszakot, vagy különböző szövődményeket okozhatnak.

Nem mossuk ki alaposan a sebet

Ha a sérülésünk nem túl súlyos, azt egy kis odafigyeléssel orvosi segítség nélkül is megfelelőképpen elláthatjuk. Első lépéként mindig mossuk ki alaposan a sebet! Ehhez használjunk tiszta, bőséges, langyos csapvizet, amivel öblítsük át a sebet és annak környékét. Ha a sérülésbe leszakadt bőrdarabok vagy idegen anyagok – például szálka, üvegszilánk, sóder – kerülnek, óvatosan vegyük ki ezeket egy csipesz segítségével.

Vágás, égés, roncsolás: hogyan kell kezelni?
Aki ismeri a megfelelő lépéseket, nagyobb magabiztossággal látja el a különböző sérüléseket. Ez pedig nemcsak a gyorsabb gyógyulás, de a sérült nyugalmának záloga is.

Elmarad a fertőtlenítés

Sérülés esetén a kórokozók könnyen bekerülhetnek a sebbe, ami fertőzéshez, és így akár komoly gyulladáshoz vezethet. Éppen ezért átöblítés után fontos a fertőtlenítés is, amit ne csak közvetlenül a seb keletkezése után használjuk, hanem rendszeresen, egészen a gyógyulásig. Ehhez válasszunk olyan készítményt, amely alkalmas arra, hogy a sebet, és a sebkörnyéki bőrfelületet is egyaránt fertőtlenítse.

Nem megfelelő készítményt választunk

A modern sebkezelési eljárások sem a zsíros fertőtlenítő kenőcsöket, sem pedig az antibiotikumos hintőporok használatát nem ajánlják. Helyette inkább részesítsük előnyben azokat az úgynevezett nedves sebkezelési módszereket, amelyek elősegítik a sérült terület tisztulását, miközben megakadályozzák a káros baktériumok elszaporodását is.

sebkezelés
Még az apróbb sebeket is komolyan kell venni. Fotó: Getty Images

Szellőztetjük a sebet

Tévedés azt hinni, hogy a szabadon hagyott sérülés előbb gyógyul, ennek inkább az ellenkezője igaz. Fedetlenül sokkal inkább ki van téve az olyan kórokozók támadásának, amelyek a sebbe kerülve és fertőzést okozva jóval elnyújthatják a regenerálódási folyamatot.

Hibás kötszert használunk

Fontos azonban, hogy jó minőségű kötszert válasszunk, és kerüljük a szálakra lebomló, esetleg lejárt eszközöket. Kötözésnél figyeljünk arra, hogy a sebfedő mérete a sebfelületnél 2-3 centiméterrel szélesebb legyen, valamint arra, hogy a teljes felszínen rögzítsük le, hogy elzárjuk az utat a kórokozók elől. Amennyiben nedv- vagy váladékfelszívó párnákat helyezünk a sebre, ezeket ne vágjuk szét, mivel így a bennük található anyagok nem tudnak megfelelőképpen hatni, ráadásul a borításukból kiesve további kárt okozhatnak a sérülésen.

Elmarad a folyamatos kontroll

Gyakori hiba, hogy nem cserélünk rendszeresen a kötszert, ahogy az is, hogy ilyenkor elmarad az újbóli fertőtlenítés. Kisebb sérüléseknél általánosságban elmondható, hogy – ha az előbb nem szennyeződik, ázik el, vagy sérül meg – naponta érdemes cserélni a kötszert ahhoz, hogy elkerülhessük a kórokozók szaporodását és a seb esetleges felázását.

Minden esetben jódot alkalmazunk

A jódtartalmú fertőtlenítőszerek használata nem mindenki számára ajánlott. Kerülni kell nemcsak a jódérzékenyek, koraszülöttek, újszülöttek, csecsemők, illetve a terhes kismamák sebkezelése során, hanem a szoptatási időszakban is. Helyette választhatunk például olyan octenidine-dihidroklorid tartalmú, széles körű baktérium-, gomba- és vírusölő készítményeket, amelyek életkori korlátozás nélkül – folt- és fájdalommentesen – egyaránt kiválóan alkalmazhatóak a sérülések és a sebkörnyék fertőtlenítésére is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra