Tényleg segít a szakaszos alvás?

Újabb módszer terjed a jobb alvás ígéretével a közösségi médiában.

Újabb alvási trend terjed a TikTokon: az alvás időzítése abból a célból, hogy ne ébredjünk fel az alvási ciklus közepén. Egy alvási ciklus nagyjából 90 percig tart, és egész éjszaka ismétlődik. Ezért sokan azt javasolják, hogy úgy kell kiszámítani a lefekvés és a reggeli ébredés időpontját, hogy egy 90 perces ciklus végén keljünk fel. A Health.com szakértők segítségével járta körül a kérdést.

Az alvás nagyon fontos szervezetünk megfelelő működéséhez. Ennek az éjszaka folyamán különböző fázisai vannak, melyekre más és más jellemző, ráadásul az altatók is befolyásolják ezeket a fázisokat, amelyekről itt írtunk bővebben.

A mély alvás során csökken az agyi véráramlás, „ezért különösen zavaró az alvás ezen szakaszában történő felébredés” - mondta Dr. Daniel Gartenberg pszichológus és alváskutató a Healthnek. Amikor felébredünk a mély alvásból, az agy úgynevezett alvási inerciát él át, ami miatt általában 20 percig fásultnak érzi magát az ember. De „ha nagyon kialvatlan vagy rossz minőségű az alvás, akkor ez az álmos érzés hosszabb ideig, 60-90 percig is eltarthat. Ennek az az oka, hogy az agynak szó szerint időre van szüksége, hogy reggel felpörögjön, és a vér újra áramoljon hozzá”  - mondta Gartneberg.

Bár az alvási ciklus végén történő ébredés segíthet felfrissülni, a megkérdezett szakértők nem javasolják, hogy túl nagy hangsúlyt fektessünk az alvási ciklusra, amikor ideje pihenni. Egyrészt az alvásidőzítés - legyen szó akár éjszakai alvásról, akár szundikálásról - alvási ciklushoz igazítása egyszerűen túl nagy kihívást jelenthet. Az ember alvási szokásai napról napra változhatnak, és nem mindenki járja végig a szakaszokat nagyjából 90 perc alatt. „Bár igaz, hogy az embereknek nagyjából 90 percig tart, amíg végigmennek az alvási ciklusokon, ezek egyénenként nagyon eltérőek lehetnek” - mondta Gartenberg.

alvás
Fotó: Getty Images

Ha túlságosan az alvás időzítésére koncentrálunk, az Dr. Shelby Harris klinikai szakpszichológus szerint fokozhatja a szorongást, ami pedig rossz hatással van az alvás minőségére. „Az alvásciklusok tökéletes időzítésével próbálkozni nem mindig reális” - magyarázta. Az optimális alvás szempontjából Harris szerint nem az a fontosabb, hogy mikor ébredünk fel, hanem az, hogy mennyit alszunk.

Ami a szunyókálást illeti, Harris azt mondta, hogy maradjunk a körülbelül 20 percnél délután 2 óra előtt. Ez „általában a legjobb, hogy elkerüljük a fáradtságot vagy a későbbi elalvási problémákat” - magyarázta. Ami az éjszakai alvást illeti, a legtöbb felnőttnek 7-9 órára van szüksége. Gartenberg azonban hangsúlyozta, hogy az egyéni alvásigények nagyon különbözőek lehetnek. "Egy egészséges embernek lehet nincs szüksége annyi alvásra, mint egy betegnek. Ezen kívül mindenkinek megvannak a saját preferenciái, és hogy mit érez a legjobbnak magának" - folytatta. Gartenberg szerint a legjobb, ha "következetesek vagyunk az alvás terén, és mindennap ugyanakkor fekszünk és kelünk".

Ha már megalapoztuk az alvási rutinunkat, utána már lehet kísérletezni, melyik időpont számunkra az optimális. "Utána már lehet játszani a különböző időpontokkal, például hogy az a jobb-e neked, ha 8:20-kor vagy 8:25-kor kelsz" - magyarázta Gartenberg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +16 °C
Minimum: +8 °C

Reggel szinte országszerte borult idő várható, majd nyugat, délnyugat felől lassanként szakadozik, csökken a felhőzet. Ugyanakkor az északkeleti országrészben jó eséllyel egész nap borult idő valószínű. Elsősorban a Dunától keletre fordulhat elő szitálás, eső, esetleg zápor. Az északnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 18 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetben kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra