Tényleg nehezebben viseljük a hőséget, ha antidepresszánst szedünk?

A közösségi médiában újra és újra elterjed az információ, hogy az antidepresszánsok megkeseríthetik a nyarat az érintettek számára. De mi igaz ebből?

A testhőmérséklet szabályozásának a központja az agy közepén található, a hipotalamuszban. Erre a területre egyes bizonyítékok szerint a triciklikus antidepresszánsok (TCA) olyan hatással lehetnek, amely megnehezíti a hőszabályozást - írja az IFLScience. Ha nem tudjuk szabályozni a testünk reakcióját a melegebb időjárásra, azt hőintoleranciának nevezzük, ami túlmelegedést és túlzott izzadást okozhat.

"Általában a testünk elég jól jelzi, ha folyadékra van szüksége, de ezek a gyógyszerek csökkenthetik a szomjúságot. Ettől kissé alacsonyabb lehet a vérnyomásunk, és el is ájulhatunk a hőségben" - nyilatkozta korábban a témával kapcsolatban Dr. Lawrence Wainwright, az Oxfordi Egyetem pszichiátriai tanszékének kutatója.

Ugyanakkor ma már nem túl gyakran írnak fel triciklikus antidepresszánsokat. Az emberek gyakrabban kapnak úgynevezett szelektív szerotonin vagy szerotonin/noradrenalin visszavétel-gátlókat, SSRI-ket vagy SNRI-ket. Wainwright szerint van némi bizonyíték arra, hogy az SSRI-k is hatással vannak a hőszabályozásra.

antidepresszáns hőhullám
Sok kérdőjel még ezen a területen. Fotó: Getty Images

De összességében eddig kevés bizonyító erejű adat áll rendelkezésre, amely megmagyarázhatna, hogy az antidepresszánsokat szedő emberek miért számolnak be arról, hogy küzdenek a hőségben. A tudósoknak egyelőre csak elméleteik vannak a témában.

Bár az antidepresszánsok hatása az agy hőmérséklet-szabályozó központjára nem egyértelmű, számos ilyen gyógyszernek van egy ismert mellékhatása, amely mégis veszélyeztetheti az embereket a hővel kapcsolatos betegségek kialakulására: a túlzott izzadás.

A jelenség hiperhidrózis néven ismert, az SSRI-k és a TCA-k gyakori mellékhatása, különösen éjszaka. Ez az izzadás aztán hőhullám idején még jobban fokozódhat, ami az embereket a kiszáradás és az ezzel járó hatások, például fejfájás, szédülés és fáradtság fokozott kockázatának teszi ki.

Ugyanakkor nagy melegben sem ajánlott úgy dönteni, hogy abbahagyjuk a gyógyszerszedést, mert ha ezt egyik napról a másikra tesszük, akkor is kellemetlen mellékhatásoknak tehetjük ki magunkat. 

Helyette az alábbiakkal érdemes próbálkozni:

  • Igyunk elegendő folyadékot. 
  • Ha lehet, ne menjünk ki a szabadba. 
  • Az ablakok legyenek becsukva, a redőnyök pedig behúzva. 
  • Ne vigyük túlzásba a mozgás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +10 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 32 fok között valószínű. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra