„A klíma nem fog alkalmazkodni hozzánk, nekünk kell hozzá”

Az éghajlatváltozás miatt Magyarországon is egyre gyakoribbá válnak az extrém hőhullámok, ehhez pedig meg kell tanulnunk alkalmazkodni. Szakértő elmondja, mire kell figyelni.

A hőségriadó idején sokkal többen keresik fel bizonyos panaszokkal a háziorvosukat. Felborulnak a beállított vérnyomások, és az eddig kompenzált állapotban lévő krónikus betegek is problémákkal küzdenek – mondta el nemrég a Reggeliben dr. Mosolygó Éva háziorvos.

A hőség komoly kihívás a szervezetnek

Az extrém forróság tehát nemcsak kellemetlen, hanem a szervezetnek is komoly kihívást jelent. A gyerekeket, az időseket, a betegeket és a változókorú nőket például különösen megterheli a hőség.

„Tudomásul kell venni, hogy az éghajlatunk változik annyira, hogy a mediterrán szokásokat, amelyeket a mediterrán helyeken élő emberek tesznek, azokat meg kell tanulnunk, át kell vennünk. (…) A klíma nem fog alkalmazkodni hozzánk, nekünk kell hozzá” – magyarázta a szakember.

A mentális terhelés is nagyobb a melegben

Ha nem iszunk eleget, az negatívan hat a veseműködésünkre és a vérkeringésünkre is, illetve elkezd a kelleténél szaporábban verni a szívünk. A cukorbetegeknek extrán fontos az elegendő folyadék bevitele, lényeges továbbá, hogy kizárólag vizet igyunk, hiszen a cukor is vízelvonó hatású.

A melegben ráadásul a mentális terhelés is nő, a hőkimerülés ugyanis fáradttá és feszültté tesz bennünket, illetve az alvásunk minőségét is ronthatja. Az alváshiány pedig még több mentális panaszt generálhat, vagy felerősítheti a már fennálló tüneteket.

Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +4 °C

Napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, de a gomolyok délután időszakosan jobban összeállhatnak. Kisebb zápor az ország északkeleti harmadában alakulhat ki. Az északnyugati, nyugati szelet nagy területen élénk, néhol erős lökések kísérik.A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között alakul. A hidegfront elvonultával megszűnik a fronthatás. Szerdán már anticiklon határozza meg időjárásunkat, így a frontérzékenyek szervezete is pihenhet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!